Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważniejszy egzamin w karierze uczniowskiej. Jego wyniki mają wpływ na dalsze losy edukacyjne i karierę szkolną, a przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty warunkuje ukończenie szkoły podstawowej - jest więc jednym z ważniejszych momentów w życiu dorastającego dziecka.
Czym jest egzamin ósmoklasisty?
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowym egzaminem, do którego zobowiązany jest przystąpić każdy uczeń kończący naukę w szkole podstawowej. Egzamin ósmoklasisty jest realizowany co roku tylko i wyłącznie w formie pisemnej. Egzaminy ósmoklasisty w Polsce odbywają się od kilku lat.
Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty 2023?
W tym roku egzaminy ósmoklasisty odbędą się w maju i przypadać będą od 23 do 25 maja. Każdego dnia uczniowie przystąpią do egzaminu z jednego przedmiotu, kolejno: język polski, matematyka, język obcy nowożytny. W całej Polsce egzaminy rozpoczynają się każdego dnia w tym samym czasie, o godzinie 9:00.
Przygotowaniom do egzaminu ósmoklasisty często towarzyszą lęki i niepokój o dobre materiały dydaktyczne i obranie odpowiedniej strategii uczenia się.
Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty
Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty warto jest rozpocząć odpowiednio wcześniej (już w klasie VII), a pracę podzielić na etapy i przedmioty. Oto garść naszych podpowiedzi dla uczniów, przed którymi egzamin ósmoklasisty.
1. Poznaj wymagania egzaminu ósmoklasisty
Punktem wyjścia dla przygotowań do egzaminu powinno być zapoznanie się z wymaganiami i obszarami wiedzy i umiejętności, których dotyczy egzamin. Taki plan działania można realizować blokami, etapami, systematycznie i płynnie przygotowując się do egzaminów z poszczególnych przedmiotów.
2. Pracuj systematycznie i ucz się regularnie = ucz się skutecznie
Systematyczna praca nad poszczególnymi działami i przedmiotami pozwala również na kontrolę postępów, ocenę i samoocenę umiejętności i braków, a następnie pracę nad ewentualnymi niepowodzeniami. Systematyczna praca w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty ma jeszcze jeden walor - pozwala na płynne przyswojenie tych treści i wiadomości, które bywają wręcz niezbędne na kolejnych etapach i w obszarach. Taka zasada pojawia się m.in. w matematyce, która jest tą dziedziną, w której zaległości z poprzednich etapów rzutują na braki wiedzy i umiejętności w kolejnych.
3. Ucz się, kiedy jesteś wypoczęty
Zmęczenie jest wrogiem uczenia się. Kiedy jesteś wypoczęty, a Twój mózg jest dotleniony, przyswajasz dużo więcej informacji. Świeże powietrze, odrobina ruchu i sportu oraz odpowiednia ilość snu pomogą Ci lepiej wykorzystać Twoje możliwości i zdolności. Zadbaj również o przerwy między nauką - Twój umysł potrafi pracować na najwyższych obrotach maksymalnie 45 minut. Optymalny czas pracy umysłowej to około 30 minut - po tym czasie zadbaj o jakościową przerwę i krótki, ale wartościowy odpoczynek.
4. Wybierz odpowiednią pozycję do nauki
Jedni potrzebują biurka i porządku, inni wolą pracować w "kontrolowanym chaosie" i np. leżąc. Poszukaj optymalnej dla Ciebie pozycji uczenia się. Jeśli wolisz pracować na świeżym powietrzu i nie rozprasza Cię otaczająca przyroda - nic nie stoi na przeszkodzie, abyś uczył się poza swoim pokojem.
5. Zadbaj o to, aby nic Cię nie rozpraszało
Odłóż "czasoumilacze" i "przeszkadzacze". Wycisz i odłóż telefon, aby nie rozpraszały Cię wiadomości i powiadomienia. Ogranicz na czas nauki social media - Facebook i TikTok mogą poczekać.
6. Wypracuj swoją strategię uczenia się
Każdy z nas uczy się inaczej - każdy z nas inaczej odbiera i przetwarza informacje płynące do nas ze świata zewnętrznego. Ma to związek m.in. ze zmysłami, których używamy podczas procesu uczenia się, dlatego najprościej dzielimy style uczenia się na: wzrokowe, słuchowe, kinestetyczne, dotykowe. Znając swój styl uczenia się, możesz zwiększyć jego efektywność.
7. Korzystaj z rzetelnych źródeł wiedzy
Pomocne w nauce poszczególnych przedmiotów są sprawdzone i rzetelne źródła wiedzy. W Internecie znajdziesz wiele nieprawidłowych i nierzetelnych informacji - warto jest je weryfikować lub korzystać z nich sporadycznie. Równolegle do tradycyjnych podręczników i zeszytów ćwiczeń warto sięgać po pomoce naukowe, które stanowią kompendium i usystematyzują Twoją wiedzę.
Polecamy sprawdzone kompendia i repetytoria oraz arkusze i testy. Znajdziesz w nich przekrój wiadomości z poszczególnych przedmiotów i najważniejsze zagadnienia ujęte w kolorowe ramki, atrakcyjne mapy myśli, przejrzyste tabele. Ćwiczenia kontrolne pozwolą Ci ocenić poziom Twojej wiedzy. Wybieraj świadomie - nowoczesne repetytoria, które zostały stworzone z myślą o uczniach klas 4-6 i 7-8 szkoły podstawowej, a ich treści są podzielone na poszczególne działy. W nich tabele z pojęciami i kluczowymi informacjami, przykładowe zadania i ćwiczenia kontrolne.
Doskonałym źródłem wiedzy są również wszelkiego rodzaju testy. Pamiętaj jednak, aby wybierać książki zawierające testy przygotowane przez najlepszych metodyków, według wytycznych CKE. Dzięki nim właściwie przygotujesz się do egzaminu - trening czyni mistrza! Zwróć uwagę na przejrzysty układ, dobrze jest też, kiedy testy wyglądem przypominają oficjalne arkusze egzaminacyjne. Dodatkowym atutem mogą stać się też nagrania.
Dodatkowym wsparciem w nauce i przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty mogą być tablice z poszczególnych przedmiotów. Tablice szkolne są szczególnie polecane uczniom szkół średnich, ale doskonale sprawdzą się również jako pomoc dla uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej. To nieoceniona pomoc w nauce i powtórkach do egzaminów i sprawdzianów. Przejrzysty układ i tabelaryczne zestawienie informacji ułatwiają zapamiętywanie pojęć, dat, wzorów i zasad. Ważne, aby w tablicach szeroki zakres materiału został ujęty w przystępny i skondensowany sposób, pozwalając na szybkie i rzetelne powtórzenie materiału.