Jak dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty? 0
Jak dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważniejszy egzamin w karierze uczniowskiej. Jego wyniki mają wpływ na dalsze losy edukacyjne i karierę szkolną, a przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty warunkuje ukończenie szkoły podstawowej - jest więc jednym z ważniejszych momentów w życiu dorastającego dziecka.

Egzaminy ósmoklasisty w Polsce odbywają się od 3 lat i obejmują trzy dni, na które przypadają poszczególne przedmioty: język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny. Z powodu przedłużającej się pandemii wyjątkowo tegoroczny egzamin będzie zrealizowany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w latach poprzednich na podstawie wymagań określonych przez tzw. podstawę programową. W tym roku egzaminy ósmoklasisty odbędą się w maju i przypadać będą od 25 do 27 maja. Poprzedzają je próbne testy. Udział w tegorocznych egzaminach próbnych jest dla poszczególnych szkół dobrowolny, a testy mają być zrealizowane z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Przygotowaniom do egzaminu ósmoklasisty często towarzyszą lęki i niepokój o dobre materiały dydaktyczne i obranie odpowiedniej strategii uczenia się. 

Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty

Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty warto jest rozpocząć odpowiednio wcześniej (już w klasie VII), a pracę podzielić na etapy i przedmioty. Oto garść naszych podpowiedzi dla uczniów, przed którymi egzamin ósmoklasisty.

1. Poznaj wymagania egzaminu ósmoklasisty

Punktem wyjścia dla przygotowań do egzaminu powinno być zapoznanie się z wymaganiami i obszarami wiedzy i umiejętności, których dotyczy egzamin. Taki plan działania można realizować blokami, etapami, systematycznie i płynnie przygotowując się do egzaminów z poszczególnych przedmiotów.

2. Pracuj systematycznie i ucz się regularnie = ucz się skutecznie

Systematyczna praca nad poszczególnymi działami i przedmiotami pozwala również na kontrolę postępów, ocenę i samoocenę umiejętności i braków, a następnie pracę nad ewentualnymi niepowodzeniami. Systematyczna praca w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty ma jeszcze jeden walor - pozwala na płynne przyswojenie tych treści i wiadomości, które bywają wręcz niezbędne na kolejnych etapach i w obszarach. Taka zasada pojawia się m.in. w matematyce, która jest tą dziedziną, w której zaległości z poprzednich etapów rzutują na braki wiedzy i umiejętności w kolejnych.

3. Ucz się, kiedy jesteś wypoczęty

Zmęczenie jest wrogiem uczenia się. Kiedy jesteś wypoczęty, a Twój mózg jest dotleniony, przyswajasz dużo więcej informacji. Świeże powietrze, odrobina ruchu i sportu oraz odpowiednia ilość snu pomogą Ci lepiej wykorzystać Twoje możliwości i zdolności. Zadbaj również o przerwy między nauką - Twój umysł potrafi pracować na najwyższych obrotach maksymalnie 45 minut. Optymalny czas pracy umysłowej to około 30 minut - po tym czasie zadbaj o jakościową przerwę i krótki, ale wartościowy odpoczynek.

4. Wybierz odpowiednią pozycję do nauki

Jedni potrzebują biurka i porządku, inni wolą pracować w "kontrolowanym chaosie" i np. leżąc. Poszukaj optymalnej dla Ciebie pozycji uczenia się. Jeśli wolisz pracować na świeżym powietrzu i nie rozprasza Cię otaczająca przyroda - nic nie stoi na przeszkodzie, abyś uczył się poza swoim pokojem.

5. Zadbaj o to, aby nic Cię nie rozpraszało

Odłóż "czasoumilacze" i "przeszkadzacze". Wycisz i odłóż telefon, aby nie rozpraszały Cię wiadomości i powiadomienia. Ogranicz na czas nauki social media - Facebook i TikTok mogą poczekać. 

6. Wypracuj swoją strategię uczenia się

Każdy z nas uczy się inaczej - każdy z nas inaczej odbiera i przetwarza informacje płynące do nas ze świata zewnętrznego. Ma to związek m.in. ze zmysłami, których używamy podczas procesu uczenia się, dlatego najprościej dzielimy style uczenia się na: wzrokowe, słuchowe, kinestetyczne, dotykowe. Znając swój styl uczenia się, możesz zwiększyć jego efektywność.

7. Korzystaj z rzetelnych źródeł wiedzy

Pomocne w nauce poszczególnych przedmiotów są sprawdzone i rzetelne źródła wiedzy. W Internecie znajdziesz wiele nieprawidłowych i nierzetelnych informacji - warto jest je weryfikować lub korzystać z nich sporadycznie. Równolegle do tradycyjnych podręczników i zeszytów ćwiczeń warto sięgać po pomoce naukowe, które stanowią kompendium i usystematyzują Twoją wiedzę. Polecamy więc sprawdzone kompendia i repetytoria oraz arkusze i testy.

Repetytoria ósmoklasisty

Znajdziesz w nich przekrój wiadomości z poszczególnych przedmiotów i najważniejsze zagadnienia ujęte w kolorowe ramki, atrakcyjne mapy myśli, przejrzyste tabele. Ćwiczenia kontrolne pozwolą Ci ocenić poziom Twojej wiedzy.

Niniejsze repetytoria zostały stworzone z myślą o uczniach klas 4-6 i 7-8 szkoły podstawowej. Ich treści są podzielone na poszczególne działy, a w nich tabele z pojęciami i kluczowymi informacjami, przykładowe zadania i ćwiczenia kontrolne.

Repetytorium - język polski

 Repetytorium ósmoklasisty

Repetytorium - matematyka

 Repetytorium matematyka

Testy ósmoklasisty

Testy ósmoklasisty

Testy ósmoklasisty to seria książek zawierających testy przygotowane przez najlepszych metodyków, według wytycznych CKE. Dzięki nim właściwie przygotujesz się do egzaminu - trening czyni mistrza! Nasze testy ósmoklasisty mają przejrzysty układ i wyglądem przypominają oficjalne arkusze egzaminacyjne. Dodatkowo testy z języka obcego nowożytnego - angielskiego i niemieckiego zawierają nagrania.

Tablice matematyczne, tablice do języka polskiego, tablice do języka angielskiego i tablice do języka niemieckiego w nauce do testu ósmoklasisty

Dodatkowym wsparciem w nauce i przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty mogą być tablice z poszczególnych przedmiotów. Poniższe tablice szkolne są szczególnie polecane uczniom szkół średnich, ale doskonale sprawdzą się również jako pomoc dla uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej. To nieoceniona pomoc w nauce i powtórkach do egzaminów i sprawdzianów. Przejrzysty układ i tabelaryczne zestawienie informacji ułatwiają zapamiętywanie pojęć, dat, wzorów i zasad. W tablicach szeroki zakres materiału został ujęty w przystępny i skondensowany sposób, pozwalając na szybkie i rzetelne powtórzenie materiału.

Tablice przedmiotowe

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium