Doskonale wiemy, że dobra literatura młodzieżowa rządzi się określonymi prawami. Aby powieść dla młodzieży zachęciła czytelnika do zatopienia się w lekturze powinna charakteryzować się wartką, porywającą akcją oraz tematyką bliską realiom współczesnej młodzieży. Jej fabuła powinna być zbudowana wokół problemów dotyczących współczesnych młodych. Dobra literatura YA powinna odpowiadać na potrzeby i pragnienia młodych czytelników – odwoływać się do ich doświadczeń, problematyki aktualnej, niekiedy nieoczywistej czy wręcz trudnej dla dorosłych. Jeśli dodatkowo w tej podróży czytelniczej po literaturze young adults czytelnikowi towarzyszyć będą wyraziste postacie lub charyzmatyczni bohaterowie oraz mądry przekaz – od takiej książki wprost nie można się oderwać.
W niniejszym artykule przygotowaliśmy dla Was zestawienie 10 nowości na rynku wydawniczym YA – książki dla młodzieży o przeróżnej tematyce i zróżnicowanej formie przekazu, literaturę młodzieżową najlepszych polskich autorów, pisarzy wielokrotnie nagradzanych i docenianych przez młodych czytelników.
Najlepsze książki dla młodzieży w sezonie 2023 / 2024 – TOP 10 nowości wydawniczych YA
- Misja Marty – Magda Bogdańska-Maciak
- Klub muszkieterek. Iga i prezenty od życia – Agnieszka Nożyńska-Demianiuk
- Klub muszkieterek. Miśka, ty szczęściaro! – Agnieszka Nożyńska-Demianiuk
- Puszka – Barbara Kosmowska
- Po drugiej stronie – Katarzyna Ryrych
- Historie nieoczywiste – Katarzyna Ryrych
- Ostatnie takie wakacje – Katarzyna Ryrych
- Witamina M – Katarzyna Ryrych
- Księżniczka na wygnaniu – Katarzyna Ryrych
- Zupełnie inna bajka – Katarzyna Ryrych
Misja Marty – Magda Bogdańska-Maciak
Misja Marty to pierwsza z serii książek Magdy Bogdańskiej-Maciak o przygodach nastoletniej Marty i jej przyjaciół i rodziny.
Nastoletnia Marta (Pszczoła) jest straszą siostrą Bidżeja, którego rodzice zdecydowanie częściej zauważają niż ją. Ma lekką nadwagę, wrażliwą duszę, miękkie serce i zdolność do epickich wpadek i lapsusów w szkole, w której przez rówieśników jest niedoceniana i często postrzegana jako „dziwadło”. Skrywa się w dziuplach starych drzew – przed deszczem, problemami, rówieśnikami. Tam czyta – tam też odnajduje pachnicę dębową. To rzadki gatunek chrząszcza, który, paradoksalnie, odmienia jej życie. Dlaczego? Przekonajcie się sami, czytając tę wyjątkową książkę o wrażliwości na przyrodę i uważności na siebie samych, sile przyjaźni i miłości siostrzano-braterskiej, zmienianiu siebie i świata na lepsze.
Książki w serii Klub muszkieterek
Iga, Wiki, Nieka i Miśka to czwórka przyjaciółek ze Szkoły, które założyły „Klub muszkieterek”. Każda z nich jest wyjątkowa i wspaniała każda na swój sposób „zakręcona”. Łączy je wyjątkowa przyjaźń, każda z nich pragnie żeby była na całe życie. W każdej z tych książek czytelniczki odnajdą cząstkę siebie i problemy, dylematy, potrzeby, pragnienia, miłości, antypatie i konflikty charakterystyczne dla nastolatek. Każda z nich, podobnie jak każda nastolatka przeżyła w szkole jakąś zdradę, porażkę, miłość i sukces.
To świetna, aktualna, doskonale napisana przez Agnieszkę Nożyńską-Demianiuk proza dla dziewcząt, od której wprost nie można się oderwać.
Klub muszkieterek. Iga i prezenty od życia – Agnieszka Nożyńska-Demianiuk
W tej książce poznajemy Igę, córkę harfistki teatru muzycznego, która nie chce iść w ślady matki, bo uważa, że nie odziedziczyła po mamie talentu. To postać, która wydaje się być wewnętrznie podzielona między swoim dziedzictwem a własnymi marzeniami i aspiracjami. Jednak główną przeszkodą w realizacji jej pasji, talentu i marzeń jest… jej niska samoocena i brak wiary we własne możliwości. To także przyczyna wielu jej perypetii związanych z jej pierwszą miłością… Iga skrycie podkochuje się w Kamilu, najprzystojniejszym chłopaku w jej szkole, a swoje uczucia przelewa na karty pamiętnika. Pech chciał, że ten pamiętnik trafia w ręce jej przyjaciółek, a Iga jeszcze nie wie, że jedna z nich od niedawna spotyka się z Kamilem. To może być źródłem wielu emocji i konfliktów w książce. Czy przyjaźń dziewcząt z „Klubu muszkieterek” przetrwa przeszkody i wyzwania, które staną na ich drodze?
Klub muszkieterek. Miśka, ty szczęściaro! – Agnieszka Nożyńska-Demianiuk
W tej książce przeżywamy problemy Miśki, nastolatki zrozpaczonej z powodu swojego niedoskonałego wyglądu i braku chłopaka. Miśka pragnie być piękna i pragnie znaleźć miłość i akceptację. Okazuje się jednak, że jej problem jest znacznie poważniejszy i ma związek z konfliktem panującym w jej rodzinnym domu. Od kilku tygodni jej rodzice trwają w stanie zimnej wojny, wydając sobie jedynie krótkie komunikaty i polecenia za pomocą notatek i wiadomości. Czy zagubiona Miśka znajdzie w rodzicach wsparcie? Czy uda jej się pokonać przeszkody stojące na drodze do jej szczęścia i realizacji marzeń? Książka pełna jest ekscytujących, ale też zabawnych wydarzeń i niespodziewanych zwrotów akcji.
Puszka – Barbara Kosmowska
Puszka Barbary Kosmowskiej to książka o trudach dorastania, w której niczym w lustrze mogą przejrzeć się nastoletnie czytelniczki. Naprawdę ma na imię Józefina i jest wyjątkowo wrażliwą, mądrą, refleksyjną i inteligentną nastolatką. Jest zamknięta w sobie (stąd Puszka) i kompletnie nie wierzy we własne możliwości. Dostaje od losu szansę chociaż początkowo może postrzegać ją jako karę. Czeka ją życiowa rewolucja – ukochana mama, z którą zajada czekoladę na wszystkie smutki i ogląda kultowy serial „Kochane kłopoty” wyjeżdża na roczne stypendium do Japonii, a Puszka trafia pod skrzydła babci, którą pamięta jak przez mgłę. Przed laty Puszka straciła nie tylko tatę, ale i babcię, z którą po śmierci taty straciła kontakt ona i jej mama. Puszka nawet nie przypuszcza nawet jak wiele ją z nią łączy.
To piękna, refleksyjna powieść o poszukiwaniu i zrozumieniu siebie… z wyrazistymi bohaterkami i mądrym przekazem.
Po drugiej stronie – Katarzyna Ryrych
Po drugiej stronie Katarzyny Ryrych to książka, która, ukazała się nakładem wydawnictwa Ibis po sukcesie Historii nieoczywistych - niekwestionowanego bestsellera! Po raz kolejny autorka zaprasza nastoletnich czytelników do świata legend, tajemnic, przesądów, guseł, opowieści nadprzyrodzonych. Tym razem to historia Luli – nastolatki, która jak wielu jej rówieśników na początku pandemii boryka się z izolacją i brakiem kontaktu z przyjaciółmi i znajomymi. Trafia do domu ciotki… na wsi, na skraju lasu. Dom tajemniczy tak, jak jego okolica i mieszkańcy wsi, nieopodal której się znajduje. To powieść w której teraźniejszość miesza się z przeszłością. Wszak pandemie, zarazy i choroby towarzyszą nam od zarwania dziejów. Przygotujcie więc czerwone wstążeczki lub sznureczki, na których zawiążecie 6 supełków: od oka złego – ten pierwszy, od języka kłamliwego – ten drugi, od śmierci nagłej i niespodziewanej – ten trzeci… etc…
Historie nieoczywiste – Katarzyna Ryrych
Historie nieoczywiste Katarzyny Ryrych to wyjątkowe opowieści z dreszczykiem w tle. To zbiór opowiadań o miejscach osnutych legendami, zjawiskach nadprzyrodzonych, tajemniczych historiach, które teoretycznie nie miały prawa się wydarzyć, a jednak dla bohaterów tych opowiadań stały się faktem. Dodatkowo, każde z miejsc opisanych w tym zbiorze opowieści istnieje naprawdę... wystarczy tylko odszukać je na mapie, a wówczas po Waszych plecach przebiegnie dreszcz!
Ostatnie takie wakacje – Katarzyna Ryrych
Robert, Michał, Marek i Płotka to bohaterowie książki Katarzyny Ryrych – książki pachnącej latem, wakacjami w stylu retro, słońcem i wodą, koszonymi trawami na łąkach, lasem i polami. Ostatnie takie wakacje to też historia o dorastaniu i nieoczekiwanym pożegnaniu z niewinnością i beztroską. Czwórka przyjaciół od lat spotyka się w Żabińcu Małym – uroczej wsi, w której mogą spędzać czas na pływaniu w jeziorze, łowieniu ryb, zbieraniu grzybów - słowem słodkim lenistwem. Jednak ta pozorna beztroska przykrywa indywidualne troski każdego z nich. Problemy i tajemnice skrywane w zaciszu domowym.
Żadne z nich nie przypuszcza, że będą to ich ostatnie takie wspólne wakacje.
Witamina M – Katarzyna Ryrych
Witamina M to kolejna propozycja literatury dla starszych nastolatków autorstwa Katarzyny Ryrych. Jej bohaterką jest nastoletnia Kamila, która od roku żyje w cieniu śmierci siostry. Magdy, która nieoczekiwanie popełniła samobójstwo. Zrozpaczeni rodzice chorobliwie chronią Kamilę, która zdaje sobie sprawę, że to nie ona najbardziej potrzebuje wsparcia specjalisty tylko oni. W gwarnym, wesołym niegdyś domu panuje cisza, dystans i krążą nieprzepracowane emocje, ciążą niedokończone rozmowy. Rodzice pogrążeni w żalu oddalili się bezwiednie od swojej córki. Pewnego dnia Kamila otrzymuje od losu szansę na powrót do normalności, na przyjaźń i oddanie… na miłość, której tak bardzo pragnie! Rozpoczyna niespotykaną korespondencję z tajemniczym chłopakiem, który już ma zawsze odmienia jej życie.
Księżniczka na wygnaniu – Katarzyna Ryrych
Księżniczka na wygnaniu, czyli osiem żywotów Reginy Różyczki to książka Katarzyny Ryrych, która jest „tykającą bombą emocjonalną”. Życie Reginy Różyczki nie jest bowiem usłane różami. W tym swoistym pamiętniku odbywamy podróż reminiscencyjną przez jej przeszłość podzieloną na osiem żywotów. Od lat dzieciństwa Regina błąkała się po ośrodkach, trafiając do nich pomiędzy krótkimi epizodami powrotów do domu i opieki matki borykającej się z chorobą alkoholową. Jej doświadczenia sprawiły, że zasklepiła w sobie samotność, ból, stała się odporna na kary i pozornie twarda. W głębi duszy jest mądrą, niesamowicie oczytaną, wrażliwą młodą kobietą, z którą wkraczamy w dorosłość.
Czy mimo tak dużego bagażu doświadczeń i strat uda się jej odnaleźć siebie? Czy kolejny żywot przyniesie jej szczęście?
Zupełnie inna bajka – Katarzyna Ryrych
Zupełnie inna bajka to fenomenalna, autentyczna, pełna emocji powieść społeczno-obyczajowa Katarzyny Ryrych. Poznajemy w niej Alex - dziewczynkę zamkniętą w ciele chłopca. To historia, która wciąga od pierwszych stron i nie pozwala się oderwać do samego końca – niejednoznaczna, pełna dylematów moralnych, poruszająca (niekiedy do łez) i nie pozwalająca o sobie zapomnieć. To mistrzowsko napisana przez Katarzynę Ryrych opowieść o poszukiwaniu siebie, w której narrację prowadzi dorastająca osoba transpłciowa. To przede wszystkim powieść o pragnieniu akceptacji ze strony najbliższych, rodziców, którzy jak nikt inny powinni wspierać i bezwarunkowo kochać swoje dorastające dziecko. Ta historia nie jest jednak czarno-biała, a zawiera w sobie całe spektrum kolorów i uczuć.
Doskonale wiemy, że gusta czytelnicze młodych czytelników różnią się, dlatego w przypadku wyboru dobrej książki dla młodzieży ważne jest, aby dostosować jej temat, typ i fabułę do indywidualnych preferencji i potrzeb konkretnego odbiorcy.
Bezdyskusyjnie literatura ma znaczący wpływ na rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny młodych ludzi. Dlatego też warto starannie wybierać książki, które przekazują młodzieży wartości, inspirują do działania i zachęcają do czytania. Wszak dobrze napisana historia może przyciągnąć uwagę nawet najbardziej zniechęconego czytaniem „małolata”. Dobra literatura dla młodzieży może być zarówno zabawna, jak i edukacyjna, a jej wartość edukacyjna nie musi być oczywista, ale może wynikać z subtelnych przesłań lub subiektywnego, wewnętrznego analizowania poruszanych w książce tematów trudnych i niejednoznacznych.
Jeśli szukasz idealnej książki dla młodego czytelnika i potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszej książki na prezent zadzwoń +48 63 240 77 77 lub napisz sklep@ksiegarnia-tuliszkow.pl i skorzystaj z pomocy naszego doradcy.