Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2022 - ciekawostki 0
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2022 - ciekawostki

Od 1995 r. w ponad 100 krajach na całym świecie obchodzimy wyjątkowe i niepowtarzalne święto książek i miłośników literatury - Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez organizację ONZ UNESCO w celu promocji literatury, popularyzacji czytelnictwa i zwiększania świadomości o prawach związanych z tzw. własnością intelektualną autorów. Od 2001 r. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest jednocześnie dniem, w którym ustanawiana jest Światowa Stolica Książki, czyli miasto, które w ocenie UNESCO wyróżnia się spośród kandydujących do tego miana najlepiej przygotowanym programem promującym czytelnictwo i literaturę. Pierwszym miastem wyróżnionym tym tytułem był Madryt, natomiast w 2016 r. uhonorowano Wrocław - pierwsze i jak do tej pory jedyne polskie miasto z takim wyróżnieniem.

Dzisiejsza bohaterka - książka ma wiele postaci: e-book, audiobook i tradycyjna, papierowa wersja pachnąca drukiem i szeleszcząca papierem przekładanych kart. Pomimo cyfryzacji i rozwoju branży e-booków, Polacy nadal chętniej sięgają właśnie po nią niż po jej cyfrowe odpowiedniki. Według opublikowanych w tym roku przez Bibliotekę Narodową badań stanu czytelnictwa w Polsce,  jako najczęściej podawane źródła pozyskiwania książek Polacy wskazują natomiast samodzielne zakupy, wypożyczenie od znajomych oraz książki na prezent

Jaka jest historia książki? Jaka jest historia druku? Kiedy wydrukowano pierwszą książkę?

W którym roku wynaleziono druk?

Pomimo że pierwsze drukarnie powstały już w średniowieczu, znany dzisiaj druk wynaleziono w 1448 r. - wówczas powstała metalowa czcionka ruchoma. To stosowana do dzisiaj czcionka drukarska, czyli metalowy lub drewniany prostopadłościan z wyrytą na jednej z podstaw pojedynczą literą.

Historia druku

Historia druku

Przez wieki jedynym sposobem rozpowszechniania informacji pisemnych było pismo odręczne na tkaninie, papirusie, pergaminie. Książki nie powstałyby zatem bez dwóch kluczowych wynalazków: papieru wynalezionego w roku 105 oraz technologii druku za pomocą ruchomej metalowej czcionki wynalezionej w roku 1448. Wynalazcą ruchomej czcionki drukarskiej był Johannes Gutenberg, niemiecki typograf z Moguncji nad Renem. To jego wynalazek zrewolucjonizował druk i znacząco obniżył koszty produkcji książek - wraz z wynalezieniem technologii druku, która pozwalała na wykonywanie wielu egzemplarzy tekstu na materiale bazowym (np. papierze), nastąpiła popularyzacja książek oraz rozpowszechnienie, rozwój i uprzemysłowienie druku.

Biblia Gutenberga

Pierwszą książką, która została wydrukowana z wykorzystaniem ruchomej czcionki była Biblia Gutenberga. Jej druk miał miejsce w latach 1452-1455. Spośród około 150 wydrukowanych egzemplarzy do dziś przetrwało 48 - jeden z nich znajduje się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie. Wraz z popularyzacją druku i obniżeniem kosztów produkcji i korekty książek zaczęto drukować różne rodzaje i formaty książek i pracować nad rodzajami czcionek.

Więcej na ten temat przeczytasz w książce...

Księga wiedzy w pytaniach i odpowiedziach

Księga wiedzy w pytaniach i odpowiedziach

To niezwykła książka dla dzieci i młodzieży - swoiste kompendium wiedzy dla małych odkrywców, poszukiwaczy przygód, artystów, podróżników, historyków, biologów. Całość liczącej ponad 180 stron książki podzielono na działy tematyczne dotyczące m.in. fauny i fory, historii, literatury i sztuki, odkryć, nauki i techniki, muzyki i filmu, kosmosu, ciała człowieka. Ciekawe i łatwe do przyswojenia teksty uzupełniają barwne fotografie i ilustracje oraz grafiki, ciekawostki i podsumowania. To doskonała propozycja nagrodowa dla szkół podstawowych! Zobacz fragment książki

Zobacz nasze nowości wydawnicze

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium