Klechdy sezamowe (lektura z opracowaniem)

Klechdy sezamowe
  • nowość
Dostępność: duża ilość
Wysyłka: od 48 godzin
Cena: 11,90 zł 11.90
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Wydawnictwo: Ibis
Kod EAN: 9788366969841

Opis

Klechdy sezamowe Bolesława Leśmiana to poetycka interpretacja Księgi 1001 nocy, a jednocześnie jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych zbiorów baśni dla dzieci inspirowanych tematyką orientalną.

W oryginalnym tłumaczeniu klechda oznacza podanie ludowe – zebrane w niniejszej książce baśnie i legendy są inspirowane kulturą wschodu, a ich pierwowzorem była Księga 1001 nocy – zbiór baśni, podań i przypowieści literatury arabskiej, spisanych między VIII a XVII w. Dzięki temu Leśmianowskie Klechdy sezamowe fascynują czytelników egzotycznymi postaciami władców, orientalnym charakterem przypowieści i wątkami kultur arabskich, perskich, tureckich, hinduskich a nawet dalekowschodnich.

Bolesław Leśmian stworzył Klechdy sezamowe pod wpływem fascynacji egzotycznymi opowieściami i baśniowymi motywami i znajduje się tu sześć opowieści:

  • Ali-Baba i czterdziestu zbójców,
  • Baśń o Aladynie i o lampie cudownej,
  • Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze,
  • Baśń o rumaku zaklętym,
  • Rybak i Geniusz,
  • Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych.

Klechdy sezamowe po raz pierwszy wydano 1913 r. Dla wielu czytelników to jedna z najpiękniejszych książek dzieciństwa – pełna czarujących legend i magicznych baśni, którą charakteryzuje ogromna doza poetyckości, a jedną z najsłynniejszych opowieści jest z całą pewnością baśń o Aladynie (Ala Ad-Dinie). Klechdy sezamowe Bolesława Leśmiana trafiły do nowego kanonu lektur, uzupełniając spis lektur w klasach 4-6 szkoły podstawowej.

Niniejsze wydanie to książka w miękkiej oprawie i lektura z opracowaniem. Opracowanie zawiera m.in. biografię autora, kalendarium jego życia i twórczości, wyjaśnienie znaczenia tytułu Klechdy sezamowe oraz omówienie poszczególnych opowieści. Całość lektury opatrzona jest komentarzami i wyjaśnieniami w tekście dotyczącymi najważniejszych wątków lektury i momentów akcji, kluczowych postaci, czasu i miejsca akcji.

Tematy powiązane: książki dla dzieci, lektury szkolne do klas 4-6, nowy kanon lektur.

Bolesław Leśmian (właśc. Lesman) (1877-1937) - poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki. Urodził się w inteligenckiej, zasymilowanej rodzinie żydowskiej, ojciec wywodził się z rodziny księgarskiej, a matka prawniczej. Przyszły poeta młodość spędził na Ukrainie, w Kijowie, tam ukończył gimnazjum klasyczne, a następnie prawo na Uniwersytecie św. Włodzimierza. Leśmian jest uważany za największego nowatora polskiej poezji XX wieku. Był również współzałożycielem i reżyserem Teatru Artystycznego w Warszawie, a w latach 1918-1934 pracował jako rejent w Hrubieszowie i Zamościu. Poeta zmarł 5 listopada 1937 r., przyczyną śmierci był zawał serca, pochowano go na warszawskich Powązkach. Twórczość Leśmiana jest niezwykle nowatorska jak na ówczesne czasy, jej charakterystycznymi cechami są wrażeniowość i intuicyjność. Poezja jest dla Leśmiana mową pierwotną, ponieważ cechy twórcy poezji utożsamia on z cechami charakterystycznymi dla człowieka pierwotnego. Szczególną uwagę należy zwrócić również na język prezentowanych utworów, gdyż poeta nie rzadko tworzył swój własny, prywatny język, obfitujący w neologizmy i kreacje językowe.

Dane techniczne

0003 FORMAT A5
0004 LICZBA STRON 0
0013 ROK WYDANIA 2021
0001 AUTOR B. Leśmian
0002 OPRAWA miękka

Opinie o produkcie (0)

Może spodoba się również…

 
Nowości
Tecumseh
Tecumseh
32,90 zł
szt.
Pinokio (lektura z opracowaniem)
Pinokio (lektura z opracowaniem)
9,90 zł
szt.
Pinokio (lektura z opracowaniem)
Pinokio (lektura z opracowaniem)
7,90 zł
szt.
Listy z podróży do Ameryki. Tom 2
Listy z podróży do Ameryki. Tom 2
26,90 zł
szt.
Listy z podróży do Ameryki. Tom 1
Listy z podróży do Ameryki. Tom 1
27,60 zł
szt.
Topsy i Lupus
Topsy i Lupus
30,60 zł
szt.
Bursztyny
Bursztyny
30,70 zł
szt.
Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata
Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata
28,80 zł
szt.
Błogosławiona wina
Błogosławiona wina
21,90 zł
szt.
Którędy do Yellowstone?
Którędy do Yellowstone?
53,80 zł
Mania, dziewczyna inna niż wszystkie
Mania, dziewczyna inna niż wszystkie
32,30 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium