Zapraszamy na kolejny z cyklu bezpłatnych certyfikowanych webinarów dla nauczycieli i pedagogów.
WARTOŚCIOWE ROZMOWY
O wolności i pokoju
z gościnnym udziałem Marka Michalaka
- Czym dla uczniów jest wolność i pokój?
- Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na ważne tematy?
- Jak wspólnie zdefiniować w prosty sposób trudne pojęcia?
- Jak przeprowadzić zajęcia na temat wartości w szkole lub bibliotece?
Na te pytania postaramy się odpowiedzieć wraz z zaproszonymi gośćmi, a są nimi Marek Michalak oraz Beata Kubsik i Magdalena Grzeszkiewicz-Brzęcka.
Podczas spotkania wraz z zaproszonymi gośćmi przedstawiamy sprawdzone pomysły na wykorzystanie fragmentów najnowszej powieści Marka Michalaka pt. "Opowieści o tym, co w życiu ważne" na zajęciach w klasach 1-3 i 4-8 szkoły podstawowej.
Za pomocą prostych przykładów i realnych rozwiązań metodycznych prowadzące prezentują własne pomysły i scenariusze na realizację trudnych zajęć wychowawczych i dydaktycznych w sposób twórczy, kreatywny, przystępny dla uczniów - na przykładzie wybranych opowiadań z książki M. Michalaka "Opowieści o tym, co w życiu ważne".
Pobierz gotowe scenariusze zajęć dla uczniów szkoły podstawowej:
- Scenariusz lekcji na temat wolności - dla klas 1-3 szkoły podstawowej
- Scenariusz lekcji na temat pokoju - dla klas 4-8 szkoły podstawowej
GOŚĆ SPECJALNY
Marek Michalak
Tato Julii i Miłosza, pedagog, wychowawca, nauczyciel akademicki, działacz społeczny, dr n. społecznych, autor "Opowieści o tym, co w życiu ważne" oraz licznych publikacji o wychowaniu i prawach dziecka, m.in. książki "Order Uśmiechu – wspólny świat dzieci i dorosłych", Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018), Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Kawaler Orderu Uśmiechu, inicjator uchwalenia przez Sejm Roku Janusza Korczaka (2012), Roku Ireny Sendlerowej (2018) i Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (20 listopada), doprowadził do licznych zmian w prawie lepiej zabezpieczających dobro dziecka (m.in. wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania kar cielesnych wobec dzieci).
O PROWADZĄCYCH
Nauczycielki w Szkole Podstawowej nr 15 w Koninie, założycielki i administratorki grupy facebookowejEDU_dzielnia, autorki i prowadzące audycję edukacyjną EDU_dzielnia, czyli refleksyjnie o edukacji, pasjonatki oceniania kształtującego, OK zeszytu, nowych technologii w edukacji, pracy metodą projektu, Porozumienia bez Przemocy.
Beata Kubsik
Doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Autorka innowacji 2021/2022 „Chcę mówić językiem żyrafy! Minimediacje w naszej klasie”.
Magdalena Grzeszkiewicz-Brzęcka
Trenerka w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Autorka innowacji 2021/2022 „Doceniam bez ocen”.
Opowieści o tym, co w życiu ważne to wyjątkowa książka dla dzieci stworzona z myślą nie tylko o małych czytelnikach, ale i ich rodzicach, nauczycielach i wychowawcach. Marek Michalak przedstawia w niej wartości ponadczasowe i tematy niekiedy skomplikowane dla małego czytelnika. Do tej dyskusji o wartościach i ważnych pojęciach autor zaprasza czytelników z dwójką bohaterów jego książki - Julką i Miłoszem. Dzięki temu tłumaczy dzieciom trudne pojęcia w sposób mądry i zrozumiały, z wrażliwością i empatią, która towarzyszy tylko wyjątkowym wychowawcom. W książce odnajdziecie wyjaśnienie takich pojęć jak: miłość, tolerancja, odwaga, szacunek. Dzieci dowiedzą się z niej, czym jest patriotyzm i dlaczego tak ważne jest własne zdanie i asertywność w życiu codziennym. Ważnym aspektem w książce są prawa dziecka, do których autor często nawiązuje w przedstawianych w niej historiach. Opowieści o tym, co w życiu ważne to także doskonały materiał literacki i dydaktyczny do rozmów wychowawczych, zajęć terapeutycznych, dyskusji w domu i podczas lekcji w szkole lub bibliotece. Książka porusza tematy ważne, piękne i potrzebne, nawiązując do uczuć i nastrojów oraz doświadczeń i dylematów bohaterów przywoływanych w niej historii, dzięki temu pozwala małych czytelnikom utożsamiać się z jej bohaterami oraz odpowiada na dziecięce potrzeby wyjaśnienia i zrozumienia emocji i skomplikowanych pojęć. Zobacz fragment książki