Co roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzone jest niezwykłe święto małych i nieco większych ekologów - Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi ustanowiony w 2009 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i po raz pierwszy obchodzony w 2010 r. Jego celem jest promocja postaw proekologicznych i edukacja środowiskowa dzieci i młodzieży. Tego dnia wiosną w całej Polsce i na świecie w placówkach edukacji i wychowania, instytucjach kultury i wśród społeczności lokalnej realizowane są eventy, wydarzenia i warsztaty, które mają na celu podkreślenie wagi i znaczenia wspólnego dbania o środowisko naturalne - lokalnie i globalnie oraz uwrażliwienie na współczesne problemy ekosystemu, zanieczyszczenie środowiska oraz zmiany klimatyczne, jako konsekwencje działalności człowieka.
W tym roku, wzorem poprzedniego, po raz kolejny obchody i działania związane z Międzynarodowym Dniem Ziemi będą znacząco różniły się od wszystkich działań realizowanych do tej pory przez szkoły i przedszkola, nauczycieli, uczniów, osoby prywatne, firmy i instytucje. Już drugi raz Dzień Ziemi zdeterminowany jest pandemią panującą w Polsce i na świecie. Dla wielu szkół i przedszkoli tegoroczne obchody Dnia Ziemi są specyficzne z tytułu nadal obowiązującego nauczania zdalnego. Warto jest jednak zadbać o to, aby ten dzień, pomimo wielu trudności, wypełniała radość współpracy i współdziałania uczniów i nauczycieli - na przekór zdalnej edukacji, działając RAZEM, pomimo że ODDZIELNIE.
Ekologia - definicja dla dzieci
Nazwa "ekologia" wywodzi się z języka greckiego i jest połączeniem słów oíkos (dom) i logia (nauka). Najprościej definiując, ekologia jest nauką o środowisku - Matce Ziemi, jako wspólnym domu wszystkich żyjących na niej organizmów (ludzi, zwierząt, roślin) i mikroorganizmów (wirusów, bakterii, roztoczy, glonów) oraz ich otoczeniu, żywiołach, zachodzących zjawiskach i zależnościach między nimi. Te "zależności" to ekosystemy, które coraz bardziej i coraz dotkliwiej odczuwają życie i funkcjonowanie człowieka na Ziemi. Głównym tematem ekologii jest zanieczyszczenie środowiska, ono natomiast wynika ze stylu życia, dojrzałości i odpowiedzialności każdego z nas.
Jak uczyć dzieci ekologii?
Wychowanie ekologiczne i edukacja środowiskowa dzieci i młodzieży są procesami, które nie mają "terminu ważności". Zjawiska przyrodnicze otaczające dziecko są zmienne i dynamiczne, a problemy, z którymi "boryka" się nasza planeta coraz bardziej złożone i zawsze aktualne.
Wspólne sprzątanie lasu i parku, segregacja i recykling śmieci w domu, przedszkolu i szkole, warsztaty ekologiczne i w duchu zero waste, gry terenowe, quizy, rebusy, zagadki i zabawy, wspólne sadzenie roślin i pielęgnacja domowego lub klasowego ogródka, obserwacja przyrody i zjawisk przyrodniczych... to tylko kilka przykładów edukacji ekologicznej w działaniu i tzw. dobre praktyki w nauczaniu problemowym i aktywizacji dzieci i młodzieży.
Pomocne w nauce ekologii są wszelkiego rodzaju pomoce dla nauczycieli, książki dla dzieci, komiksy i łamigłówki dla dzieci.
Bajki o ekologii dla dzieci
Poradnik młodego ekologa
To prawdziwa skarbnica wiedzy. Można się z niego dowiedzieć, jak należy postępować, by żyć w zgodzie z przyrodą. Znajdziecie w nim przykłady działań proekologicznych i odpowiedzi na wiele nurtujących Was pytań: jak oszczędzać energię elektryczną? jak oszczędzać wodę? jak segregować śmieci? jak zachowywać się w lesie? jak zadbać o środowisko przyrodnicze w najbliższej okolicy? Każde zagadnienie opisane jest tu w formie zabawnego wierszyka, który w sposób łatwy i przystępny wyjaśnia dzieciom zasady ekologii. Przy każdym zagadnieniu tematycznym znajdziecie również notatkę (notesik ekologa) oraz podsumowanie w formie zasad ekologii (regulamin ekoludka). Z tej bogato ilustrowanej książki skorzystać mogą z całą pewnością rodzice i dzieci oraz nauczyciele podczas zajęć, ćwiczeń i warsztatów. To również doskonała propozycja na nagrody książkowe w konkursach i na zakończenie roku szkolnego. Zobacz fragment książki
Ekologia bez tajemnic
To zabawny i poruszający komiks o przygodach Helenki i Jerzyka. Śledząc ich perypetie, dzieci mogą dowiedzieć się, co mogą zrobić, aby żyć w zgodzie z przyrodą i zasadami ekologii. Niekwestionowanym atutem tej książki są jej treści i poruszane zagadnienia, lecz obok nich na uwagę zasługuje również jej niespotykana forma komiksu! Każde zagadnienie jest dodatkowo podsumowane - plakatem, grafiką, info grafiką. To sprawia, że książka może być doskonałym narzędziem dydaktycznym dla nauczycieli i wychowawców oraz fantastyczną nagrodą w konkursach, olimpiadach i na zakończenie roku szkolnego.
Poniższe grafiki możecie pobrać i wydrukować, a następnie wykorzystać do pracy i zabawy z dziećmi w domu, przedszkolu i szkole.