Książki na zimowe wieczory 2021 0
Książki na zimowe wieczory 2021

Zimowe, długie wieczory to dobry moment, żeby zatopić się w lekturze dobrej książki i w świecie ulubionych bohaterów, aby razem z nimi przeżywać ich radości i rozterki. Jaka jest idealna książka na zimowe wieczory? Być może będzie to uwielbiany przez kobiety romans, przedstawiający miłosne historie pełne intryg i namiętności. Jeśli uwielbiasz niewyjaśnione historie, zbrodnie i tajemnicze zniknięcia koniecznie sięgnij po dobry kryminał lub porywający thriller. Dla młodzieży poszukującej w książkach świata odmiennego od rzeczywistości polecamy książki fantastyczne, które fascynują już niejedno pokolenie. Szczególnie polecamy młodym czytelnikom kryminały młodzieżowe, które dzięki wciągającej fabule i tajemniczym historiom nie pozwolą przerwać lektury. A może szukasz odpowiedniej książki dla dzieci, która przeniesie je w magiczny świat, ale również wprowadzi ich w świąteczny klimat świąt?

Aby ułatwić zadanie z wyborem idealnej książki na zimowe wieczory przygotowaliśmy zestawienie 15 książek, które z całą pewnością umilą wam niejeden wieczór.

 1. Moja Ołowianko, klęknij na kolanko - Marta Fox
 2. Zanim odejdę - Marieke Nijkam
 3. Piękne złamane serca – Kami Garcia
 4. Gwiazdy nad Oktober Bend - Glenda Millard
 5. Serce czasu. Niewidzialne miasto – Monika Peetz
 6. Alea Aquarius. Zew wody - Tanya Stewner
 7. Lizzy Carbon i Klub Straceńców - Mario Fesler
 8. Lil April. Moje życie i inne takie…- Stephanie Gessner
 9. Mury wokół nas - Nova Ren Suma
 10. Khyona. We władzy srebrnego sokoła - Katja Brandis
 11. Saga księżycowa. Księżycowy czar - Marah Woolf
 12. Paradise Project. Pozory mylą - Mirjam Mous
 13. Woodwalkers. Tajemnica Holly – Katja Brandis
 14. Happy Girl Lucky. Daleka od ideału - Holly Smale
 15. Wróć do mnie - Luigi Ballerini

Moja Ołowianko, klęknij na kolanko

Marta Fox

Moja Ołowianko, klęknij na kolanko to najnowsza powieść Marty Fox. Książka opowiada o życiu Jolanty Wadowskiej-Król, która w latach '70 i '80 XX wieku leczyła dzieci zatrute ołowiem emitowanym z huty w Szopienicach. To u niej Weronika, jedna z bohaterek powieści spędza wakacje i porządkując archiwum, odkrywa jej dramatyczną przeszłość, którą konfrontuje ze światem swoich zawirowań emocjonalnych. Ten pobyt i praca nad archiwum staje się to dla niej terapią, która pozwala otworzyć się na ciekawych ludzi, na przyjaźń i miłość. Dziewczyna podziwia walkę lekarki, jaką stoczyła z reżimem o życie „ołowików”. Jaką cenę przyszło zapłacić lekarce, zwanej Matką Boską Szopienicką za wierność swoim zasadom? Czy na Śląsku doszło do ludobójstwa ekologicznego? Te pytania Weronika zadaje sobie dzisiaj, kiedy jest coraz mniej tematów tabu.

Moja Ołowianko, klęknij na kolanko

Zanim odejdę

Marieke Nijkam

Zanim odejdę to wciągający thriller psychologiczny. Corey i Kyra były niegdyś najlepszymi przyjaciółkami. Jednak wszystko się zmieniło, gdy Corey wyprowadziła się z ich rodzinnej miejscowości, a Kyrze pozostało oczekiwanie na odwiedziny przyjaciółki. Niestety, na kilka dni przed planowaną podróżą, Corey otrzymuje wiadomość o śmierci Kyry. Nie chce jednak uwierzyć w to, że Kyra na nią nie zaczekała. Zanim odejdę to opowieść o wykluczeniu, alienacji, samotności. Brak zrozumienia ze strony otoczenia czy wręcz poczucie zagrożenia doprowadzają bohaterów do zaskakujących zachowań.  

Zanim odejdę

Piękne złamane serca

Kami Garcia

Piękne złamane serca to opowieść o kilkunastoletniej Peyton, która kocha piłkę nożną. Odnosi na tym polu liczne sukcesy i wiąże z nią swoją przyszłość. Gdy bohaterka odkrywa mroczny sekret swojego chłopaka, dochodzi do strasznego wypadku. Dziewczyna spada ze schodów, co może zrujnować jej marzenia o zostaniu zawodową piłkarką. Czy to był wypadek, czy została zepchnięta? Odpowiedź na to pytanie zna tylko ona. Mimo wszystko, Peyton nie poddaje się i przy pomocy wuja próbuje powrócić do pełni sił.

Piękne złamane serca

Gwiazdy nad Oktober Bend

Glenda Millard

Gwiazdy nad Oktober Bend to piękna, przepełniona miłością powieść o tym, jak pogodzić się z traumą przeszłości i zacząć żyć od nowa... na przekór trudnym doświadczeniom. To historia o budowaniu poczucia własnej wartości, odzyskiwaniu nadziei oraz poszukiwaniu siebie i sensu życia. Jej bohaterami są Alice i Manny. Alice pisze wiersze, a Manny próbuje uciec od przeszłości. Pewnego wieczoru, kiedy Alice siedzi na dachu swojego domu, a Manny biega ulicami miasta, ich wzrok spotyka się, a losy łączą się niespodziewanie...

Gwiazdy nad Oktober Bend

Serce czasu. Niewidzialne miasto

Monika Peetz

Bohaterką powieści jest Lena, która mieszka z ciotką i dwoma młodszymi kuzynami. Rodzice Leny zginęli w wypadku, jednak ich śmierć jest owiana tajemnicą. Pewnego dnia, dziewczyna, przeglądając pamiątki po rodzicach, odnajduje stary zegar, który wzbudza jej zainteresowanie. Przypadkiem uruchamia go, przez co diametralnie zmienia swoje dotychczasowe życie. Zegar przenosi bohaterkę do niezwykłego miejsca, gdzie spotyka chłopaka o imieniu Dante. Kim jest tajemniczy nieznajomy i jaki to wszystko ma związek z wypadkiem jej rodziców?

Serce czasu. Niewidzialne miasto

Alea Aquarius. Zew wody

Tanya Stewner

Alea Aquarius. Zew wody to pierwszy tom sagi o Alei, morskiej dziewczynie, bestsellerowej niemieckiej autorki Tanyi Stewner. Bohaterka wyraźnie czuje, że woda jest jej żywiołem, jednak ma w pamięci ostatnie słowa matki, która przed swoim zniknięciem przestrzegała ją, żeby nie zbliżała się do wody, bo może być ona dla niej niebezpieczna. Ciekawość jednak zwycięża i Alea pokonuje swój strach i pewnego razu wyrusza w morską wyprawę. Odtąd jej życie się zmienia...

Alea Aquarius. Zew wody

Lizzy Carbon i Klub Straceńców

Mario Fesler

To wciągająca, refleksyjna, ale i zabawna powieść przeznaczona nie tylko dla dziewcząt...  Czytając tę książkę, na przemian śmiejemy się i płaczemy, aby w efekcie zakończyć lekturę z większą umiejętnością krytycznego patrzenia na stereotypy oraz zwracania uwagi na to, co łączy wszystkich ludzi – na emocje. Książka Lizzy Carbon i Klub Straceńców otrzymała Niemiecką Nagrodę Literacką w kategorii Książki dla Młodzieży na Targach Książki we Frankfurcie.

Lizzy Carbon i Klub Straceńców

Lil April. Moje życie i inne takie…

Stephanie Gessner

Lil April. Moje życie i inne takie… to przezabawna powieść o przygodach tytułowej Lil i jej dość specyficznej rodziny. Ojciec - historyk, bujający w obłokach starożytności, matka - sfrustrowana dziennikarka, dwoje starszego rodzeństwa, dwoje młodszego rodzeństwa i ich opiekunka. Duża rodzina to nie tylko dużo miłości i wsparcia, ale często również dużo kłopotów. Nie zawsze jest łatwo, gdy w domu panuje chaos. Lil czuje się coraz bardziej dorosła i marzy o swoim własnym pokoju. Niespodziewanie, w całym tym codziennym zamieszaniu, uwagę bohaterki przyciąga nowy chłopak z sąsiedztwa Dennis. W książce młody czytelnik znajdzie dużo humoru i trafnych obserwacji z codziennego życia współczesnej siedmioosobowej rodziny. Lil April. Moje życie i inne takie… to wciągająca powieść nie tylko dla dziewcząt, a i niejeden dorosły z przyjemnością po nią sięgnie.

Lil April. Moje życie i inne takie

Mury wokół nas

Nova Ren Suma

Mury wokół nas są to mroczna, trzymająca w napięciu opowieść o dramatycznym losie młodych dziewcząt. Orianna i Violet to dwie bohaterki powieści, które przyjaźnią się i są tancerkami baletowymi. Orianna została oskarżona o morderstwo baletnic, które nękały Violet. Dziewczyna zostaje wysłana do ośrodka poprawczego dla nieletnich, gdzie poznaje Amber - dziewczynę oskarżoną o nieumyślne spowodowanie śmierci. W ośrodku dzieją się nadprzyrodzone zdarzenia, które łączą losy obu dziewczyn.

 Mury wokół nas

Khyona. We władzy srebrnego sokoła

Katja Brandis

Khyona. We władzy srebrnego sokoła to wciągająca powieść z gatunku fantasy dla młodzieży. Powieść opowiada o Kari, która wraz z rodziną spędza wakacje na Islandii. Właśnie tam spotyka srebrnego sokoła, który odmienia jej życie. Trafia do królestwa Isslar, magicznego świata zamieszkiwanego przez trolle, lodowe smoki i elfy. W tym niesamowitym świecie gejzery decydują o losie, a tajemniczy młody człowiek rządzi wulkanami wyspy. Okazuje się jednak, że Kari nie trafiła tam przez przypadek. Dziewczyna jest bardzo podobna do mieszkanki równoległego świata, która ma popełnić morderstwo w imieniu księżniczki.

Khyona. We władzy srebrnego sokoła

Saga księżycowa. Księżycowy czar

Marah Woolf

Saga księżycowa to cykl powieści o niełatwej miłości dwojga nastolatków - Emmy i Caluma. Młodzi bohaterowie poznają się, gdy po stracie matki Emma jest zmuszona opuścić swój dom w Waszyngtonie i zamieszkać z nieznanym jej dotąd wujem i jego rodziną w Szkocji. Spotyka tam tajemniczego i niedostępnego Caluma, w którym niespodziewanie się zakochuje. Księżycowa noc to podsumowanie tego co dotychczas spotkało Emmę i Caluma. W tej części czytelnik pozna ich nowe przygody i odkryje kolejne sekrety. Saga księżycowa to bestsellerowa seria powieści opowiadających o dojrzewaniu, trudnej miłości i odwadze oraz determinacji, by wytrwale dążyć do celu i spełniać swoje marzenia.  

Księżycowy czar

Paradise Project. Pozory mylą

Mirjam Mous

Paradise Project to wciągający i ekscytujący thriller dla młodzieży, w którym nic nie jest takie, jakim wydaje się być na początku. Zafascynowany magią i iluzją nastoletni Mink chce odbyć swoją praktykę szkolną u magika, jednak nie udaje mu się znaleźć mistrza, który zgodziłby się go przyjąć. Wtedy z pomocą przychodzi Jool - najlepsza przyjaciółka Minka, która proponuje mu, aby udał się do jej wuja Hermana - dziennikarza lokalnej gazety. Chłopak niechętnie przystaje na propozycję przyjaciółki. Dziennikarz dzieli się z nim pewnym sekretem. Wkrótce potem Mink znajduje w rzece martwego Hermana i domyśla się, że śmierć mentora nie jest przypadkowa. Pełen obaw, ale i chęci do walki ze złem, postanawia stawić czoła przeciwnościom i zdemaskować mordercę Hermana, a zarazem ujawnić sekret, który dziennikarz zdradził mu przed śmiercią. Powieść Mirjam Mous to intrygująca historia na miarę ponadczasowych kryminałów Agathy Christie.  

Paradise project

Woodwalkers. Tajemnica Holly

Katja Brandis

Woodwalkers to niezwykła, wciągająca seria książek z gatunku fantasy, przeznaczona dla młodzieży. Jej głównymi bohaterami są tajemnicze młode istoty, które opuszczają swój świat, by zadomowić się wśród ludzi. Caraga i jego przyjaciele Holly i Brandon biorą udział w wymarzonej wymianie studenckiej i udają się w podróż do Kostaryki. W nowej szkole poznają innych życzliwych im przemieńców, ale również wrogów. Wciągająca opowieść pełna zwrotów akcji i intryg.

Woodwalkers

Happy Girl Lucky. Daleka od ideału

Holly Smale

Happy Girl Lucky. Historia szczęściary to pierwsza przezabawna, urocza, pełna niezwykłych zwrotów akcji książka z rewelacyjnej brytyjskiej serii The Valentines. Nastoletnie siostry Hope, Faith i Marcy mają wszystko, o czym marzy większość nastolatków: sławę, sukces, pieniądze i piękno. Ale Hope pragnie przede wszystkim miłości i nie ma znaczenia, jak daleko musi się posunąć, aby ją znaleźć…  

Happy Girl Lucky. Daleka od ideału

Wróć do mnie

Luigi Ballerini

Bohaterami powieści jest czwórka nastolatków, która na pozór nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród swych rówieśników. Paulina, Mattia, Albert i Eleonora wiodą typowe dla swojego wieku życie. W pewnym momencie odkrywają jednak, że mają sekret, który łączy ich w szczególny sposób. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy zjawia się tajemnicza kobieta w czerwonym płaszczu. Kim ona jest i czego od nich chce? Czy wszyscy widzą i spotykają się z tą samą kobietą? Bohaterowie starają się odkryć prawdę.

Wróć do mnie

Dobra książka na zimowe wieczory

Długie zimowe wieczory to czas, który kojarzy nam się z dobrą lekturą. Kiedy za oknem temperatura spada i szybko zapada zmrok, warto wykorzystać te długie wieczory na pożyteczne przyjemności i dobry relaks, jakim niewątpliwie jest czytanie książek. Wystarczy tylko wybrać interesującą nas książkę i dać się porwać ich bohaterom w wir przygód. Jaka powinna być dobra książka na zimowe wieczory? Powinna być wciągająca i poruszać tematy bliskie sercu czytelnika. Każdy z nas lubi i interesuje się innymi gatunkami literackimi. Każdy z nas szuka w książce zupełnie innych wrażeń. Jednak to, co łączy wszystkich sięgających po jakąkolwiek publikację, to chęć odpoczynku, odskocznia od szarej czasem monotonnej rzeczywistości. Czasem marzymy o miłości, pełnej niespodzianek i namiętności - takim uczuciu, jakie przeżywają bohaterowie romansów. Innym razem szukamy wrażeń i mrożących krew w żyłach opowieści jak z horrorów. A czasem, mając wszystkiego dość, po prostu chcemy udać się do bardzo odległej galaktyki. Z dobrą książką każdy zimowy wieczór może być podróżą w zupełnie nowe miejsce.

Ciekawe książki na zimowe wieczory

Na zimowe wieczory polecamy ciekawe książki, które zainteresują dzieci, młodzież i dorosłych. Dla dzieci na wspólny wieczór z rodzicami proponujemy Świąteczne opowieści zwierzaków. To zbiór krótkich historyjek, których akcja rozgrywa się w okresie Bożego Narodzenia opowiedzianych przez zwierzęta. Czytając dzieciom książkę Magdy i Artura Maciaków, wprowadzamy je w świąteczny nastrój, a wspólne czytanie zbliża rodzica z dzieckiem i buduje odpowiednie relacje.

Młodzież i dorośli powinni sięgnąć po najnowszą powieść Marty Fox Moja Ołowianko, klęknij na kolanko - powieść o życiu Jolanty Wadowskiej-Król, która w latach 70. i 80. XX wieku leczyła dzieci zatrute ołowiem emitowanym z huty w Szopienicach. Książka przedstawia walkę lekarki, zwanej Matką Boską Szopienicką, o życie "ołowików" oraz jej batalię z reżimem.

Polecamy na zimowe wieczory

Seria książek Saga księżycowa to idealne propozycja na długie zimowe wieczory. Razem z bohaterami wybieramy się w podróż, która trwa zdecydowanie dłużej, a zaskakująca treść powieści nie pozwala nam zapomnieć o losach bohaterów na dłużej. Saga księżycowa to opowieść o niełatwej miłości dwojga nastolatków - Emmy i Caluma. Młodzi bohaterowie poznają się, gdy po śmierci matki Emma zmuszona jest opuścić swój dotychczasowy dom w Waszyngtonie i zamieszkać ze swoim wujem i jego rodziną w Szkocji. Saga księżycowa to bestsellerowa powieść dla młodzieży autorstwa niemieckiej pisarki Marah Woolf, która opowiada o dojrzewaniu, trudnej miłości i odwadze, by wytrwale dążyć do celu i spełniać swoje marzenia. Seria książek niemieckiej pisarki to idealna propozycja na zimowe wieczory dla młodzieży. Wciągająca historia dwójki zakochanych i ich walka o szczęście została przedstawiona na łamach trzech książek: Księżycowy czar, Księżycowa noc oraz Księżycowy sen. Kolejną polecaną przez nas propozycją na zimowe wieczory jest przezabawna, porywająca seria książek dla młodzieży The Valentines. Happy Girl Lucky. Historia szczęściary to pierwszy tom powieści kultowej pisarki Holly Smale. Piękne, sławne i bogate siostry Hope, Faith i Mercy na pierwszy rzut oka posiadają wszystko, żeby mogły być szczęśliwie. Jednak Hope pragnie przede wszystkim miłości. Happy Girl Lucky. Daleko od ideału to kolejna książka z tej bestsellerowej serii. W tej części poznajemy bliżej Faith. Dziewczyna z pozoru posiada wszystko, niestety marzy o życiu zupełnie odmiennym od tego, które prowadzi. Chce żyć w spokoju, z dala od kamer i blasku fleszy. Tylko, że nikogo ze słynnej rodziny to nie interesuje, a marzenia Faith wydają się wszystkim dziwne i niezrozumiałe. Dla fanów fantasy i podwodnego świata pełnego magii polecamy serię książek o przygodach Alei - morskiej dziewczyny. Alea Aquarius to bestsellerowa saga niemieckiej pisarki Tanyi Stewner, w której skład wchodzą: Zew Wody, Barwy morza oraz Tajemnica oceanów.

W obecnych czasach jesteśmy coraz bardziej zabiegani. Okres zimowy, to czas kiedy wychodzimy i wracamy do domu, często już po zmroku, co nie wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Po intensywnym czasie w pracy lub w szkole powinniśmy znaleźć dla siebie chwilę, kiedy będziemy mogli się zrelaksować i zdystansować od problemów minionego dnia. Jest to też dobra okazja, żeby sięgnąć po te wszystkie książki, które zawsze chcieliśmy przeczytać, ale w natłoku codziennych obowiązków brakowało nam czasu.

Zobacz nasze nowości wydawnicze

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium