12 najlepszych książek dla dzieci 2021 0
12 najlepszych książek dla dzieci 2020

Najlepsze książki dla dzieci

Rodzice często poszukują ciekawych i wartościowych książek dla swoich dzieci, takich, które je zainteresują, rozbudzą w nich miłość do czytania, które wzmocnią dziecięcą wyobraźnię. Obecnie na rynku wydawniczym jest bardzo szeroka oferta różnorodnych książek dla dzieci. Ale jak wśród tak wielu tytułów wybrać te najlepsze? Nie jest to łatwe, dlatego my pomożemy wam dokonać wyboru i wskażemy najlepsze książki dla dzieci.

Dobre maniery bez tajemnic

Dobre maniery bez tajemnic to fantastyczna książka, która spełni oczekiwania każdego rodzica, który dba o to, by jego dziecko wyrosło na osobę grzeczną i kulturalną. W książce zamieszczono siedem zabawnych, a zarazem pouczających komiksowych historyjek, które na podstawie sytuacji z codziennego życia, uczą dzieci dobrych manier. Głównymi bohaterami komiksów jest dwoje dzieci –Helenka i Jurek – oraz ich zwierzęta pies Polar i kotka Draka i to oni razem przeżywają różne przygody i znajdują się w rozmaitych sytuacjach. Doświadczenia Helenki i Jurka wywołają uśmiech na niejednej dziecięcej twarzy, a dobre maniery nie będą już dla dzieci tajemnicą. Ponadto młodzi czytelnicy mogą sami ocenić, czy w danej sytuacji bohaterowie postąpili właściwie, czy też nie, a jeśli nadal będą mieć wątpliwości na końcu każdej historyjki znajduje się podsumowanie, w którym zamieszczono informacje dotyczące właściwego i niewłaściwego zachowania w różnych sytuacjach.

Ekologia bez tajemnic

Ekologia i życie w zgodzie z przyrodą to bardzo ważne zagadnienia we współczesnym świecie. Każdy mieszkaniec Ziemi, bez względu na wiek, powinien znać zasady ekologicznego savoir-vivre’u. Z kolei rodzice powinni zadbać o to, by ich dzieci od najmłodszych lat szanowały przyrodę, dbały o rośliny i zwierzęta, nie zaśmiecały środowiska oraz nie zużywały niepotrzebnie wody oraz energii elektrycznej. Ale jak zaszczepić w dzieciach miłość do przyrody i szacunek do środowiska, tutaj z pomocą przychodzi drugi komiks Ekologia bez tajemnic, w którym ci sami bohaterowie – Helenka i Jurek – wskażą dzieciom, co oni sami mogą zrobić, aby żyć w zgodzie z naturą i środowiskiem.

Bajki polsko-angielskie

Dla tych, którzy cenią sobie połączenie przyjemnego z pożytecznym polecamy Bajki polsko-angielskie. W publikacji zamieszczono teksty znanych i popularnych bajek w dwóch wersjach językowych – angielskiej i polskiej. Dziecko najpierw czyta treść bajki po angielsku, a następnie może przeczytać ten sam tekst po polsku. Dodatkowo na dole każdej strony umieszczono kluczowe słowa, które powinien opanować młody czytelnik, a na końcu książki znajduje się minisłownik zawierający słówka pojawiające się w tekstach. Na kartach Bajek polsko-angielskich znalazły się: „Roszpunka”, „Jaś i łodyga fasoli” oraz „Alicja w Krainie Czarów”. Z tą książką dziecko nie tylko pozna teksty kultowych bajek, ale też w przyjemny sposób będzie uczyć się języka angielskiego, a nie od dziś wiadomo, że nauka poprzez zabawę, to najlepsza nauka!

A to Polska właśnie… Wierszyki o naszej ojczyźnie

A to Polska właśnie… Wierszyki o naszej ojczyźnie to z kolei propozycja dla wszystkich, którzy uwielbiają wiersze i rymowanki. W tej publikacji zamieszczono właśnie rymowane wierszyki o Polsce. Z tą książką młodzi czytelnicy wybiorą się w wierszowaną podróż po różnych regionach naszego kraju – Mazowszu, Wielkopolsce, Małopolsce, Śląsku, Podhalu, Kaszubach, Podlasiu. W publikacji w poetyckiej formie przedstawione zostały zabytki, słynne miejsca, kultura i tradycje poszczególnych regionów, a także sławni artyści czy naukowcy. Całość wzbogacają kolorowe, korespondujące z tekstami ilustracje. Wierszyki zawarte na kartach A to Polska właśnie… uczą dzieci patriotyzmu, szacunku do ojczyzny i w nietypowy sposób uczą o historii naszego kraju.

Wszystkie drogi prowadzą do… Wierszyki o krajach świata

Dla tych, którym marzą się dalekie podróże mamy zbiór , jeśli chodzi o formę jest to podobna książka do „A to Polska właśnie…”, z tym, że z tą odbywamy wierszowaną podróż po kontynentach i różnych krajach świata, od pobliskich europejskich, np. Austrii, Szwajcarii, Ukrainy czy Niemiec, po kraje odległe i niekiedy egzotyczne, np. Tanzanię, Chile, Ekwador, Meksyk, Australię. To świetna, bogato ilustrowana książka, dzięki której najmłodsi poznają nieco historii, kultury, zwyczajów, a także narodowe potrawy, miejsca, które są wizytówką różnych krajów i osoby z nimi związane…

Skarbnica najpiękniejszych legend

Skarbnica najpiękniejszych legend to obowiązkowa pozycja dla każdego dziecka. Znajomość kultury i tradycji jest bardzo ważna i każdy rodzic powinien zadbać, aby jego dziecko znało przeszłość kraju, w którym mieszka. Niewątpliwie w poznawaniu historii są legendy, które są właśnie źródłem wiedzy o tradycji i kulturze. Historie zawarte w tej książce to opowieści, które od wieków znane są wielu pokoleniom Polaków i wiążą się z różnymi regionami naszego kraju. Na kartach Skarbnicy najpiękniejszych legend znalazły się następujące legendy: „Hejnał z wieży Mariackiej”, „O Smoku Wawelskim”, „Pan Twardowski”, „Biała dama”, „Poznańskie koziołki”, „Złota kaczka”, „Warszawska syrenka”, „Wars i Sawa”, „Królowa Bałtyku”, „Lwy z gdańskiego ratusza” i „Mikołajek”. Każda z legend została przepięknie zilustrowana przez Aleksandra Jasińskiego.

Matita HB, czyli jak zostać sławną pisarką?

Małe dziewczynki często marzą o swojej przyszłości i o tym, kim zostaną, gdy dorosną. Takie marzenia również ma bohaterka książki Susanny Mattiangeli Matita HB, czyli jak zostać sławną pisarką? Z tym, że ona ma jasno określony życiowy cel – Matita wie, że w przyszłości zostanie słynną pisarką i robi wszystko, by tak się stało. Zatem poznajcie marzenia, troski i wspomnienia Matity, która w tajnym dzienniku opisuje przygody, które spotkały ją w szkole i perypetie z życia jej rodziny. Dziewczyna przytacza „liściki” wymieniane z przyjaciółką Norą i historie swojej ulubionej bohaterki komiksów. Pisze listy do „siebie z przyszłości”, rysuje, wymyśla wiersze i śmieszne opowieści. To doskonała książka obyczajowa dla młodszych dzieci – dobra zabawa i humor gwarantowane! Uroku perypetiom Matity dodają komiksowe ilustracje Rity Petruccioli. Jeśli jeszcze nie jesteście do końca pewni, czy Matita skradnie również wasze serca, zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o książce, a wówczas na pewno przekonacie się, że jest to właśnie książka, której szukacie.

Sowie czary

Seria książek Sowie czary autorstwa niemieckiej powieściopisarki Iny Brandt to historie o przyjaźni dziewczynki z zaczarowaną sową. Główna bohaterka – Flora – jest bardzo podekscytowana, bo właśnie przeprowadziła się wraz z rodziną z miasta na wieś. Początkowo dziewczynka czuje się nieswojo w nowym otoczeniu i tęskni za przyjaciółką, która została w mieście. Jednak wieś ma w sobie coś fascynującego: niekończące się lasy, piękne równiny i pozostałości dawnych zabudowań – to doskonałe miejsca na długie spacery, wycieczki rowerowe i różne zabawy. Mimo pięknego otoczenia Flora nie może znaleźć na wsi przyjaciół, aż do momentu, gdy pewnego razu spotyka w lesie małą sowę. Dziewczynka od początku czuje, że nie jest to zwykły ptak. Sowa skrywa pewną tajemnicę… Książki z tej serii to ciepłe, wzruszające opowieści o przyjaźni między ludźmi i zwierzętami, trosce o innych i próbach znalezienia swojego miejsca na Ziemi. Serię tę szczególnie polecamy wszystkim młodym czytelnikom, którzy darzą zwierzęta ogromnym uczuciem. Zachęcamy również do obejrzenia filmu o książkach.

Długa podróż Garry’ego Hopa

U nas nie brakuje również książek dla miłośników fantastyki. Długa podróż Garry’ego Hopa to nowa propozycja bestsellerowej włoskiej pisarki Moony Witcher, autorki takich bestsellerów, jak „Dziewczynka z Szóstego Księżyca” czy serii książek o przygodach młodego czarodzieja Geno. Miasta Bessia i Karan są ogarnięte potworną wojną. Tymczasem matka jedenastoletniego Garry’ego Hopa boryka się z ciężką chorobą. Jedyną osobą, która jest w stanie jej pomóc, jest stary szaman Bandeo Gropius. Zamieszkuje on odległą magiczną wyspę Hunnia, o którą toczy się walka pomiędzy oboma plemionami. Garry potajemnie wyrusza w ryzykowną podróż, która będzie wiązać się z odkrywaniem miejsc, uczuć i prawdy. Książka ta jest kwintesencją stylu Moony Witcher, znajdziemy w niej wszystko to, co zachwyca czytelników w jej powieściach, czyli pełną zwrotów akcji narrację, opisy fascynujących roślin, zwierząt i krajobrazów, ciągłą walkę dobra ze złem. Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów o najnowszej powieści bestsellerowej włoskiej autorki, zapraszamy do obejrzenia filmu o książce.

Alea Aquarius

Pozostając w kręgu dziecięcej literatury fantasy, chcemy zwrócić waszą uwagę na serię Alea Aquarius. Saga o morskiej dziewczynie autorstwa Tanyi Stewner zdobyła międzynarodową sławę. Główna bohaterka – nastoletnia Alea – cierpi na niezwykłą przypadłość, podczas kontaktu z zimną wodą u dziewczyny pojawia się reakcja alergiczna, mimo to Alea czuje, że woda jest jej żywiołem, ale bardzo boi się do niej zbliżyć. Pewnego razu w wyniku splotu różnych nieprzewidzialnych okoliczności dziewczyna wraz z grupą młodych ludzi wyrusza na prawdziwą, morską wyprawę, a zdarzenie to całkowicie zmienia jej życie. O przygodach Alei posłuchacie także w filmie o książce.

Lizzy Carbon i Klub Straceńców

Zastanawiacie się, czym jest Klub Straceńców i kto może stanąć w jego szeregach? Jeśli tak, koniecznie sięgnijcie po powieść Mario Feslera Lizzy Carbon i Klub Straceńców. Życie trzynastoletniej Lizzy Carbon nie jest usłane różami, dziewczyna nie dogaduje się ze swoją rodziną, a w szkole niemal wszyscy traktują ją jak odmieńca. Na dodatek zbliża się święto szkoły, co jeszcze bardziej przygnębia Lizzy. Lizzy ma dość takiego życia i pewnego razu wpada na pomysł, aby założyć Klub Straceńców, do którego wstęp będą miały tylko osoby nieakceptowane przez innych… Mario Fesler z humorem, ironią, ale też dużym zrozumieniem porusza ważne problemy współczesnych nastolatków. Opowiada o zastraszaniu i marginalizacji osób słabszych, odmiennych, przez ich rówieśników, a także przygląda się problemowi braku zrozumienia w rodzinie i trudnościom towarzyszącym dorastaniu. Czytając tę książkę, na przemian śmiejemy się i płaczemy, aby w efekcie zakończyć lekturę z większą umiejętnością krytycznego patrzenia na stereotypy oraz zwracania uwagi na to, co łączy wszystkich ludzi – na emocje. Dlatego właśnie książka ta jest tak ważna i zasługuje na miano najlepszych książek dla dzieci. Warto również wiedzieć, że za tę powieść autor otrzymał Niemiecką Nagrodę Literacką w kategorii Książki dla Młodzieży na Targach Książki we Frankfurcie. Zachęcamy także do obejrzenia filmu o książce.

Lil April. Moje życie i inne takie…

Naszą ostatnią propozycją jest książka Lil April. Moje życie i inne takie… autorstwa bestsellerowej brytyjskiej pisarki Stephanie Gessner. To pełna humoru opowieść o codziennym życiu współczesnej, siedmioosobowej rodziny. Główna bohaterka – niespełna trzynastoletnia Lil – wkracza właśnie w wiek dorastania i ma dość kłótni z rodzeństwem o tak trywialne sprawy jak sok pomarańczowy, coraz więcej rzeczy zaczyna ją frustrować, a na dodatek w sąsiedztwie pojawił się nowy, intrygujący chłopak. Jednak w momencie, gdy okazuje się, że ojciec rodziny skrywa pewną tajemnicę Lil docenia to, że nie jest sama i że może liczyć na wsparcie rodzeństwa. To doskonała powieść dla starszych dzieci, która wciąga i dostarcza wiele rozrywki, o czym możecie się przekonać, oglądając film o książce.

Lil April. Moje życie i inne takie… jest ostatnią z naszej listy najlepszych książek dla dzieci. Jesteśmy przekonani, że powyższe propozycje przypadną do gustu dzieciom, a i niejeden dorosły z przyjemnością po nie sięgnie. Staraliśmy się wybrać publikacje różnorodne, które spełnią oczekiwania i gusta każdego wymagającego, młodego czytelnika.

Zobacz nasze nowości wydawnicze

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium