Najlepsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym - ranking i recenzje - Alicja Szyguła 0
Najlepsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym - bezpłatny webinar z Alicją Szygułą

Zapraszamy na bezpłatny certyfikowany webinar!

Najlepsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym

Gościem webimaru pt. Inspirujące książki dla dzieci w wieku przedszkolnym była Alicja Szyguła – blogerka, recenzentka i redaktorka czasopism i portali literackich, literaturo… maniaczka, która swoim zaangażowaniem w promocję czytelnictwa i charyzmą porwała naszych odbiorców w świat książek dla dzieci. A okazja do „podróży literackich” nadarza się w tym roku wyjątkowa, bowiem rozpoczęły się zakupy realizowane w ramach NPRCz 2.0. 

  

 

Przedstawiamy listę tytułów książek polecanych przez Alicję Szygułę i rekomendowanych dla dzieci w wieku przedszkolnym – posegregowaną tematycznie i względem wieku czytelnika (chociaż wiek odbiorcy jest kwestią jedynie umowną i bardzo zindywidualizowaną).

Relacje

 
  1. Relacja rodzic - dziecko:
    Albert mówi NIE (Zakamarki, 2022) wiek +3, dziecięce "nie" - świetny portret przekornego kilkulatka, dowcipnie ujęte relacje ojca i synka, problematyka zmuszania - perswazji - pozostawienia decyzji dziecku, możliwość porozmawiania o sposobach wyrażania potrzeb, budowanie relacji opartych na szacunku i zaufaniu.
  2. Relacje w grupie:
    Królik i misia. Nie taki król straszny (Zielona Sowa, 2022) wiek +4; opowieść o reagowaniu na zastraszanie, budowaniu poczucia własnej wartości i znajdowaniu silnych stron, przezwyciężaniu lęku, dawaniu i czerpaniu wsparcia od przyjaciół. Krótki, dowcipny tekst świetny do późniejszego treningu samodzielnego czytania. Oryginalna wyłącznie czarno-biała grafika sprzyja budowaniu napięcia.
  3. Relacja dziecko - osoba starsza:
    Jagodowy dziadek (Literatura, 2021) wiek+4, piękna literacko, nastrojowa opowieść o letnim pobycie u dziadka, dostrzeganie i akceptowanie zmian, rozpoznawanie własnych i cudzych skomplikowanych emocji, celebrowanie codzienności i uważność.
  4. Relacje rówieśnicze, relacje między rodzeństwem, relacje społeczne:
    Opowieści o tym, co w życiu ważne (Ibis, 2022) wiek +6, kompas moralny wpisany w rozmowy dwójki rodzeństwa, wachlarz tematów ubranych w proste narracje, opowiadania pozwalają uwewnętrznić postawy
  5. Relacje ludzi i zwierząt:
    Zapiski wrednego kota (Literatura, 2022) wiek +6, satyryczny portret rodziny oczyma domowego pupila, wątki o odpowiedzialności i szacunku dla zwierzęcej niezależności, pełne humoru obserwacje życia domowego.

W świecie baśni - baśnie i bajki

 
  1. Znakomita tradycja literacka jako źródło dobrych wzorców:
    Baśnie wybrane braci Grimm (Media Rodzina, 2021), wiek +6, piękne literacko baśnie - zbiór znanych, popularnych tekstów, przekładanych kunsztownie przez znakomitą tłumaczkę, baśń jako niezwykle potrzebna, spójna i klarowna aksjologicznie opowieść o sprawczości bohatera, zbiór prezentuje wachlarz postaci, postaw i działań. Ilustracje znanego i lubianego twórcy wzbogacą "bibliotekę obrazów".
  2. Twórcza gra z tradycją:
    Hop! Hop! Książę z bajki! (Kropka, 2022) wiek +4, forma pozwala na wybór dalszego ciągu baśni przez dzieci - możliwość wielokrotnej lektury, ale i współdecydowania; aktywne bohaterki przeżywające bardziej i mniej dynamiczne przygody, niestandardowe zakończenia skłaniające do dyskusji o oczekiwaniach.
  3. Baśń spleciona ze współczesnością ożywione legendy:
    Smopsy (Literatura, 2022), wiek +6, opowieść reinterpretująca postaci z legend i baśniowe motywy, prezentująca szacunek i czułość wobec istot nieludzkich - baśniowych i zwierząt. Ogromna porcja pięknie wyrażonego humoru. Bardzo dobre ilustracje wzbogacające "wewnętrzną bibliotekę obrazów".

Artyzm i sztuka

 
  1. Połączenie dobrego tekstu i obrazu:
    Żarłoczny koziołek (Kropka, 2021), wiek +4, kpiący tekst w świetnym przekładzie zilustrowany z maestrią, psotny bohater budzący uśmiech i współczucie, rozmaitość środków poetyckich w niewielkim tekście.
  2. Zaproszenie do poznawania nowych form wyrazu i sposobów lektury:
    O czym szumią wierzby. W puszczy (Egmont) wiek +5, stonowany i malarski komiks dobrze adaptuje klasyczną historię, opowieść o przyjaźni odmiennych charakterami bohaterów daje możliwość rozmów o własnych potrzebach i kompromisach, komiks można traktować jak rozbudowaną wyszukiwankę, zaproszenie do snucia własnych historii na bazie istniejących kadrów, zachęcić do szukania różnic między ukazanym "dawniej" i współczesnym "dziś".
  3. Dziecko w świecie sztuki:
    W muzeum (Mamania, 2021) wiek +4, opowieść o oryginalnej wizycie w muzeum jako próba skrócenia dystansu między małym odbiorcą a dziełem sztuki, dzieło sztuki jako akt ekspresji ludzkiej, integracja intelektu i uczuć.
  4. Dziecko w centrum procesu powstawania dzieła sztuki:
    Van Dog (HarperKids, 2021) wiek +3, wielowymiarowy picturebook o powstawaniu dzieła sztuki, zanurzeniu w świecie tradycji malarskiej, może byc traktowany jak opowieść linearna lub wyszukiwanka kształcąca w uważności, służyć do ćwiczeń w opowiadaniu historii na bazie ilustracji Zaprasza do nazywania emocji, doznań, do własnej twórczości.

Mówię coraz śmielej

  1. Ćwiczenia wymowy:
    Jano i Wito uczą mówić S (Mamania, 2021) wiek +4, historyjka ze znanymi bohaterami książeczek obyczajowych z elementami nauki mówienia trudnych głosek, zaprasza do interakcji i zabaw w czytanie wspólnie z rodzicem - dzięki konieczności wstawienia odmienionej formy wyrazu uwrażliwia na żywy tok mowy, ćwiczy słuch fonematyczny.

Chcę wiedzieć! Chcę działać!

  1. Nowe słowa do skarbca:
    Gdzie się zwierzę spać wybierze (Literatura 2022), wiek +3, seria wierszyków poszerzająca słownictwo, zabawa dosłownym i przenośnym znaczeniem wyrazów, ilustracje mogą być wielostronnie wykorzystane do twórczych zabaw
  2. Zabawa w ogrodników:
    To pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci (Kropka) wiek +5, popularnonaukowa książka o ogrodnictwie i postawach proekologicznych, wiedza plus proste zadania do wykonania w domu lub przedszkolu, skłania do uważności. Oryginalne ilustracje kształtują poczucie estetyki.
  3. Młody badacz przyrody:
    Dlaczego jeże mają kolce? Proste odpowiedzi na trudne pytania (Omnibus) wiek +5, seria opowieści przyrodniczych, połączenie historii i narracji popularnonaukowej, wspomaga edukację przyrodniczą i postawę szacunku wobec przyrody.
  4. Rozpoznaję, kategoryzuję:
    Na okrągło (Kropka 2021), wiek +3, wierszowana historia skłaniająca dziecko do szukania w otaczającym świecie elementów podobnych wedle stosownych do wieku i możliwości kryteriów, piękna forma słowno-obrazowa kształtuje literacki dobry smak
  5. Połowy w językowym stawie:
    Mądrej głowie dość dwie słowie... (Omnibus, 2022), wiek +5, wiersze wyjaśniające znaczenie znanych i rzadszych przysłów
  6. W świecie muzyki:
    Co nam w duszy gra (Omnibus, 2022), wiek +5, wiersze objaśniające pojęcia związane z muzyką, wprowadzenie do zagadnień, inspiracja do zabaw tematycznych.
  7. Dobre maniery jako element rozwoju społecznego:
    Dobre maniery bez tajemnic (Ibis 2020), wiek +5, historie w formie komiksu pozwalają przyswoić wiedzę i uwewnętrznić reguły - aprobowane zachowania nie są narzucane, wyłącznie sytuacje codzienne, co czyni dobre maniery naturalnym elementem życia wśród innych
  8. Zaglądam do wewnątrz:
    Księga ciała oraz Księga drzew (Wilga, 2022), wiek +4, książki edukacyjne w pomysłowy sposób ukazujące złożoność zagadnień (ciało, drzewa), proste graficznie schematy mogą być pierwszym spotkaniem z wyjaśnieniami tego typu, przewija się element zaangażowania i troski.
  9. Wyprawy w świat:
    Atlas cudów świata dla dzieci (Omnibus, 2022), wiek+6, wiedza o artefaktach i obiektach naturalnych, informacje historyczne i geograficzne, poszerzają ciekawość i skłaniają do dalszych poszukiwań.

Ku Gościom z Ukrainy - książki polsko-ukraińskie

  1. Kicia Kocia mówi "Dzień dobry" - wersja ukraińska (Media Rodzina 2022), wiek +3, znana i lubiana bohaterka książeczek w prostej edukacyjnej narracji, daje możliwość pracy z prostymi ilustracjami, popularna wśród polskich dzieci bohaterka spełni funkcję pośrednika między dziećmi.
  2. Słownik obrazkowy ukraińsko-polski (Omnibus 2022), wiek +4, dzięki obrazkom możliwe używanie go przez dzieci niepotrafiące jeszcze czytać, czytelna budowa umożliwia korzystanie przy nauce polskiego ale i poznawaniu słówek ukraińskich, przyjazna i atrakcyjna pomoc naukowa dla dzieci

Jak pracować z książką?

  1. Inspirująca teoria plus zestaw zabaw
    777 pomysłów na zabawy z książką (Mamania) Książka z propozycjami twórczych działań budzących miłość do książek znakomitej animatorki. Inspirująca teoria - Autorka zaraża zapałem. Zabawy można modyfikować.

Zobacz serie wydawnicze rekomendowane dla poszczególnych grup odbiorców. Poznaj książki rekomendowane w ramach realizacji projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Odkryj wartości literackie współczesnej literatury dla dzieci. Kup nowości i serie wydawnicze w najlepszej cenie.

Księgarnia Tuliszków od lat wspiera merytorycznie biblioteki szkolne i pedagogiczne w realizacji założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i jest niekwestionowanym liderem sprzedaży książek zakupionych w ramach pierwszej edycji NPRCz i najczęściej wybieraną księgarnią. Oferujemy kompleksową obsługę NPRCz i fachowe doradztwo naszych specjalistów, którzy pomagają w wyborze książek kwalifikowanych do zakupów w ramach NPRCz, kompletowaniu zamówienia oraz rozliczeniu projektu. Oferujemy bezpłatną wycenę zamówień, atrakcyjne rabaty i gratisy do zamówień NPRCz, a do każdego zamówienia w ramach programu dodajemy gratis pieczątkę umożliwiającą udokumentowanie zakupów książkowych. W ramach realizacji założeń NPRCz 2.0. pomagamy również bibliotekom, szkołom i przedszkolom w organizacji wydarzeń czytelniczych takich jak m.in. spotkania autorskie, kiermasz książek i konkursy literackie.

Tym razem postanowiliśmy wesprzeć osoby kompletujące listę zakupów książkowych w wyborze ciekawych tytułów książek i nowości wydawniczych kwalifikujących się do zakupów w ramach tegorocznej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zaprezentowane podczas zrealizowanego webinaru książki dostępne są również w ramach zamówień indywidualnych.


Data realizacji webinaru: 17.05.2022 r. 


O PROWADZĄCEJ:

Alicja Szyguła, polonistka, księgarka, długoletnia recenzentka i redaktorka "Rymsa", autorka bloga "W Nieparyżu", współtwórczyni Lokomotywy - dorocznego plebiscytu blogerów i czytelników, współautorka książki o przestrzeni publicznej "Wspólne nie znaczy niczyje". Od lat obserwuje i wiernie kibicuje polskiemu rynkowi literatury dla dzieci i młodzieży. Przywiązana do idei dobrego wykonania książek dla niedorosłych. Z entuzjazmem odkrywa komiks.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium