Najlepsze książki dla dzieci w wieku szkolnym - ranking książek i recenzje - Alicja Szyguła 0
Najlepsze książki dla dzieci w wieku szkolnym - ranking książek i recenzje - Alicja Szyguła

Najlepsze książki dla dzieci w wieku szkolnym

Gościem webimaru pt. Najlepsze książki dla dzieci w wieku szkolnym była Alicja Szyguła – blogerka, recenzentka i redaktorka czasopism i portali literackich, literaturo… maniaczka, która swoim zaangażowaniem w promocję czytelnictwa i charyzmą porwała naszych odbiorców w świat książek dla dzieci. A okazja do „podróży literackich” nadarza się w tym roku wyjątkowa, bowiem rozpoczęły się zakupy realizowane w ramach NPRCz 2.0. 

  

Przedstawiamy listę tytułów książek polecanych przez Alicję Szygułę i rekomendowanych dla dzieci w wieku szkolnym – posegregowaną tematycznie i względem wieku czytelnika (chociaż wiek odbiorcy jest kwestią jedynie umowną i bardzo zindywidualizowaną).

Wspomaganie nauki samodzielnego czytania

 
 1. Książkożercy. Poziom A. Jajo od krowy (Wydawnictwo Wilga) wiek +6, bardzo prosta książka na początek przygody z czytaniem.
 2. Już czytam sylabami. Gazetka szkolna (Wydawnictwo Zielona Sowa) wiek +7, czytanie sylabami, rozszerzanie słownictwa.
 3. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica detektywa (Wydawnictwo Zakamarki) wiek +7; opowieść o sprawczości dzieci, wartka akcja i humor
 4. Rodzina Obrabków i urodzinowy skok (Wydawnictwo Zakamarki), wiek +6; prosty tekst + nieprzeciętne poczucie humoru i wartka akcja.
 5. Biszkopt, Pingwin i reszta (Wydawnictwo BIS) wiek +7; relacje ludzi i zwierząt, opowiadania kształtują wrażliwość i empatię oraz uwrażliwiają na przyrodę.
 6. Felcia (Wydawnictwo Wilga) wiek +8; refleksyjna, wrażliwa bohaterka, piękna literacko i ilustratorsko opowieść o dzieciństwie w PRL, na uwagę zasługuje tu artyzm słowa i obrazu.

Nowoczesne książki popularnonaukowe dla dzieci

 
 1. Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy (Wydawnictwo Marginesy/Kropka) wiek +8; edukacja w pomysłowej formie, pomaga "odkryć" matematykę w codziennym życiu.
 2. 321 intrygujących faktów o zwierzętach (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) wiek +8; ciekawostkowa książka popularnonaukowa jako sposób na budzenie zainteresowania przyrodą, połączenie bardzo dobrej treści i niebanalnej formy.
 3. Ale historia. Ta potworna wojna (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) wiek +10 ; powieściokomiks popularnonaukowy, prezentujący dzieciom wątki z polskiej historii; niebanalna forma i poczucie humoru ułatwią przyswojenie informacji.
 4. Zmysły (Wydawnictwo Marginesy) wiek +10, komiks popularnonaukowy - nowatorska forma przekazywania wiedzy także starszym czytelnikom.

Rozwijanie sprawczości i odwaga

 
 1. Babcocha (Wydawnictwo Poradnia K) wiek +7; połączenie bajki ludowej i opowieści obyczajowej, przełamywanie samotności i nawiązywanie więzi między pokoleniami, znakomita literacko i ilustratorsko, na uwagę zasługuje tu artyzm słowa i obrazu.
 2. Piraci oceanu lodowego (Wydawnictwo Zakamarki) wiek +10; opowieść przygodowa o trosce, odwadze i miłości popychającej dziecko do wielkich czynów, bohaterka, która przekracza własne ograniczenia i stawia czoło światu.
 3. Małe Licho i babskie sprawki (Wydawnictwo Wilga) wiek +9; porywająca fabuła splatająca wątki baśniowe i realistyczne, przesłanie o szacunku, akceptacji i zrozumieniu, próbach pokojowego rozwiązywania konfliktów.

Uwrażliwienie na przyrodę i wątki ekologiczne

 
 1. Świnia Malwina (Wydawnictwo Agora 2022) wiek +7; wrażliwość na cierpienie, otwartość na odmienność, prawo do życia w bezpieczeństwie, ale tez dwa poziomy odbioru treści (zwierzęta jako figury ludzkich zachowań i jako one same). W książce wyraźny staje się wątek ekologiczny.
 2. Ekologia bez tajemnic (Wydawnictwo Ibis), wiek +7, forma komiksu sprzyja prezentacji treści dydaktycznych, ekologia w postaci czytelnych haseł i porad gotowych do wdrożenia w życie.
 3. Opowieści o bohaterskich zwierzętach (Wydawnictwo Ibis), wiek +7, złożone i bogate relacje ludzi i ich zwierzęcych towarzyszy, nie tylko ludzie zapisują się w historii!
 4. Odlotowa Sąsiedzka Agencja Detektywistyczna (Wydawnictwo Czytelnia) wiek +8; opowieść wzmacniająca poczucie sprawczości dzieci, kształtująca ich zaangażowanie w otaczający świat WĄTKI EKOLOGICZNE, UWRAŻLIWIANIE NA PRZYRODĘ

Kompas moralny

 
 1. Wszystkie moje mamy (Wydawnictwo Literatura) wiek +7, dla literackiego oswajania z wojną, piękna postać Ireny Sendlerowej wpleciona w poruszającą opowieść - doskonałe wprowadzenie w tematykę historyczną.
 2. Opowieści o tym, co w życiu ważne (Wydawnictwo Ibis) wiek +9; kompas moralny wpisany w rozmowy dwójki rodzeństwa.
 3. Już, już (Literatura) wiek +10; świetnie napisana powieść o uzależnieniu od gier komputerowych, wyrazisty, wiarygodny portret współczesnych dzieci - literatura wobec zagrożeń.

 Artyzm słowa

 1. Anne z Zielonych Szczytów (Wydawnictwo Marginesy) wiek +12; wspaniały nowy przekład znanej powieści - czy, dlaczego i komu może być potrzebny? ARTYZM SŁOWA

Artyzm formy - powieść graficzna

 
 1. Zabić drozda. Powieść graficzna (Wydawnictwo Jaguar) wiek 13+, piękna adaptacja graficzna klasycznej powieści o pierwszym wstrząsającym zetknięciu ze złem, opowieść o złu, które rozwija się tuż obok... ważnym wątkiem tematycznym są tu postawy wobec zła.
 2. Diuna. Powieść graficzna (Wydawnictwo Rebis) wiek 14+, adaptacja graficzna klasyki literackiej, wspaniała opowieść łącząca przygodę z wątkami ekologicznymi, politycznymi i mistycyzmem.

Zobacz serie wydawnicze rekomendowane dla poszczególnych grup odbiorców. Poznaj książki rekomendowane w ramach realizacji projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Odkryj wartości literackie współczesnej literatury dla dzieci. Kup nowości i serie wydawnicze w najlepszej cenie.

Księgarnia Tuliszków od lat wspiera merytorycznie biblioteki szkolne i pedagogiczne w realizacji założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i jest niekwestionowanym liderem sprzedaży książek zakupionych w ramach pierwszej edycji NPRCz i najczęściej wybieraną księgarnią. Oferujemy kompleksową obsługę NPRCz i fachowe doradztwo naszych specjalistów, którzy pomagają w wyborze książek kwalifikowanych do zakupów w ramach NPRCz, kompletowaniu zamówienia oraz rozliczeniu projektu. Oferujemy bezpłatną wycenę zamówień, atrakcyjne rabaty i gratisy do zamówień NPRCz, a do każdego zamówienia w ramach programu dodajemy gratis pieczątkę umożliwiającą udokumentowanie zakupów książkowych. W ramach realizacji założeń NPRCz 2.0. pomagamy również bibliotekom, szkołom i przedszkolom w organizacji wydarzeń czytelniczych takich jak m.in. spotkania autorskie, kiermasz książek i konkursy literackie.

Tym razem postanowiliśmy wesprzeć osoby kompletujące listę zakupów książkowych w wyborze ciekawych tytułów książek i nowości wydawniczych kwalifikujących się do zakupów w ramach tegorocznej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zaprezentowane podczas zrealizowanego webinaru książki dostępne są również w ramach zamówień indywidualnych.


Data realizacji webinaru: 28.04.2022 r.


O PROWADZĄCEJ:

Alicja Szyguła, polonistka, księgarka, długoletnia recenzentka i redaktorka "Rymsa", autorka bloga "W Nieparyżu", współtwórczyni Lokomotywy - dorocznego plebiscytu blogerów i czytelników, współautorka książki o przestrzeni publicznej "Wspólne nie znaczy niczyje". Od lat obserwuje i wiernie kibicuje polskiemu rynkowi literatury dla dzieci i młodzieży. Przywiązana do idei dobrego wykonania książek dla niedorosłych. Z entuzjazmem odkrywa komiks.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium