Polskie tradycje wielkanocne – materiały dydaktyczne dla nauczycieli 0
Polskie tradycje wielkanocne – materiały dydaktyczne dla nauczycieli

Wielkanoc jest jednym z tzw. świąt ruchomych w kalendarzu Kościoła Rzymskokatolickiego i przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Niedzielę Wielkanocną poprzedza Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek i Wielka Sobota. W tym roku świętować ją będziemy w niedzielę 4 kwietnia.

Jakie są polskie tradycje wielkanocne?

  1. Przygotowanie święconki.
  2. Śniadanie wielkonocne.
  3. Pisanki, kraszanki, drapanki.
  4. Śmigus-dyngus.

Przygotowanie święconki

W wielu domach nad przygotowaniem święconki pracuje cała rodzina. Ważne jest, aby w świątecznym koszyczku znalazły się tradycyjne potrawy, a jego obowiązkowym elementem jest jajko, którym dzielimy się przy stole w Wielką Niedzielę. Zazwyczaj do koszyczka wkładamy również: chleb, sól, babeczkę, baranka (z cukru, chleba lub masła), kawałek wędliny lub kiełbasy, chrzan, miód.

Śniadanie wielkanocne

Tradycja wielkanocnego śniadania wiąże się bezpośrednio z wiarą w zmartwychwstanie Jezusa – śniadanie było pierwszym posiłkiem, jaki spożyli apostołowie ze zmartwychwstałym Chrystusem. Jednym z najważniejszych momentów wielkanocnego śniadania jest tradycja dzielenia się poświęconym jajkiem i składania sobie życzeń.
Na wielkanocnym stole króluje wiele smakołyków: żurek, biała kiełbasa, pasztet, aromatyczna szynka, chleb, baranek z masła, wielkanocne baby i mazurki. Stół wielkanocny udekorowany jest zazwyczaj rzeżuchą i młodym zielonym owsem. Do najpopularniejszych wiosennych dekoracji należą też barwne pisanki, palemki, bazie, ozdobne figurki zajączków i kurczaczków, baranki.

Śmigus-dyngus

Lany poniedziałek to jeden z najbardziej lubianych przez dzieci zwyczajów świąt wielkanocnych i obchodzony jest w drugi dzień świąt. Polega on na wzajemnym oblewaniu się wodą. Na Kaszubach w śmigus-dyngus zamiast polewania się wodą smaga się po łydkach jałowcowymi gałązkami.

Aby umilić naszym najmłodszym Czytelnikom czas oczekiwania na święta oraz wesprzeć nauczycieli i rodziców przekazujemy Wam pakiet materiałów dydaktycznych i propozycje zabaw dla dzieci, które możecie zrealizować w zaciszu domowym lub przedszkolu i szkole.

Wystarczy, że wydrukujecie poniższe…

szablony zabaw wielkanocnych dla dzieci i nauczycieli

…i zaprosicie dzieci do wspólnej zabawy!

Kolorowanki wielkanocne Zabawy wielkanocne

Kolorowanki wielkanocne

Kolorowanki o Wielkanocy

Na drobne prezenty wielkanocne polecamy Wam kolorowanki dla dzieci o tematyce świątecznej, które z całą pewnością umilą dzieciom czas i pozwolą dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, tradycji i zwyczajów wielkanocnych.

Wielkie kolorowanie. Na wiosnę i Wielkanoc

Kolorowanka na Wielkanoc

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium